Perfektně čistá domácnost bez použití drahých čistících prostředků. Fígle profesionální uklízečky, které vám změní pohled na úklid celé domácnosti

Fotografie: Freepik

Drahé čisticí prostředky poškozují nejen lidské zdraví, ale také životní prostředí. Pokud chcete o Zemi pečovat a udržovat zdravé okolí, zaměřte se raději na domácí pomocníky, kteří jsou plně přírodní a stejně funkční. Většinu z nich najdete také právě teď v kuchyni.

Použijte obyčejné mýdlo

Tradiční mýdlo, které používaly naše babičky, je skvělým čisticím prostředkem, který udrží váš domov čistý. Zároveň jde o levné, přírodní, netoxické a bezpečné řešení pro nás i přírodu. Můžete ho použít k čištění dřevěných podlah a dlaždic.

Stačí přidat půl lžičky nastrouhaného mýdla a několik kapek pomerančového oleje do kbelíku s horkou vodou a touto směsí umýt podlahu.

Fotografie: Pixabay

Pomohou vám také čajové sáčky

Každodenní čaj, vyráběný v praktických sáčcích, se hodí nejen jako snídaňový nápoj. Chcete-li se zbavit usazenin z umyvadla nebo záchodové mísy, připevněte sáčky tam, kde je vrstva nejhorší, a nechte je působit dvacet minut.

Po uplynutí této doby sáčky vyjměte a místo otřete vlhkou houbou. Poté opláchněte vodou, abyste omyli tmavé zbytky a zanechali lesklý a čistý povrch. Čaj také skvěle pohlcuje zápach. Zavěste proto pytlíky do skříně nebo do šuplíku.

Domácí čistič oken

Aby na oknech nebyly viditelné šmouhy a nečistoty, stojí za to vytvořit levný a efektivní čistič oken. Recept je velmi jednoduchý. Stačí smíchat padesát mililitrů tříprocentního peroxidu vodíku, dvě kapky citronového oleje a čtyři sta padesát mililitrů studené vody. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem a před použitím ji protřepejte.

Fotografie: Pixabay

Využijte borax

Borax je sodná sůl kyseliny borité a vytvořena je ve formě bezbarvých krystalů rozpustných ve vodě. Lze jej zakoupit online a najdete ho také v některých lékárnách a obchodech s chemikáliemi pro domácnost.

Jedná se o zajímavou náhražku chemických látek, které mají negativní dopad na lidské zdraví. Při používání produktů obsahujících borax by měla být přijata příslušná opatření. Noste gumové rukavice, abyste si chránili ruce před alergickými kožními reakcemi. Borax čistí a dezinfikuje všechny snadno znečištěné povrchy.

K přípravě multifunkční čisticí kapaliny potřebujete deset gramů boraxu a jeden litr vody. Po smíchání obou ingrediencí vznikne směs, která by měla být nastříkána na znečištěná místa, a poté otřena čistým hadříkem.

Borax se také používá k čištění oken. Kapalina vyrobená z jednoho litru teplé vody a tří lžic bílého prášku, funguje lépe než léky v drogerii. Borax navíc odstraňuje vodní kámen z toalet a vany, skvrny od plísní, nebo dokonce neutralizuje nepříjemné pachy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]