Čistý záchod jako z letiště: Směs s jedlou sodou mění pravidla hry čištění toalety

Fotografie: Depositphotos

Velká spousta lidí se snaží udržovat toaletu v co možná nejčistším stavu. S pomocí tohoto velmi jednoduchého triku se naučíte, jak o svou toaletu pečovat bez použití chemických přípravků.

Toaletu lidé používají zpravidla několikrát za den. Během dne se tak na ní následně drží veliká spousta bakterií, jež může nadělat velikou neplechu. Lidé se tak snaží v pravidelných intervalech své toalety čistit. Chemické přípravky jsou však často velmi drahé a jejich účinnost není taková, jakou si možná někteří představují. Díky této metodě ovšem toaletu vyčistíte levně a účinně.

Vodní kámen také škodí

Kromě veliké hromady bakterií, jež mohou způsobit zdravotní komplikace, škodí vaší toaletě i vodní kámen. Ten se v ní usazuje zpravidla kvůli větší tvrdosti vody, kterou pravděpodobně u sebe doma máte. Vodní kámen pak dokáže nadělat také spoustu neplechy a hlavně často bývá velikým problémem ho z toalety odstranit.

Přípravky jsou drahé

Na odstranění vodního kamene je na trhu veliká spousta přípravků. Většina z nich však obsahuje chemii, jež může být pro vaše zdraví nebezpečná. Ty přípravky, které ji neobsahují, zase bývají poněkud drahé. Vyšší cena vám také nezaručí to, že daný prostředek bude na vaši toaletu působit tak, jak si představujete nebo jak výrobce tvrdí.

K dobrému dojmu z čistých oken patří i úhledné záclony. Čisticí postupy babiček se předávají po generace

Vyrobte si vlastní prostředek

Místo kupování drahých nebo zdraví škodlivých přípravků si tak můžete doma vyrobit svůj vlastní. K výrobě čisticího prášku vám bohatě postačí pouze dvě ingredience. Smíchejte asi třetinu hrníčku jedlé sody se čtvrtinou hrníčku kyseliny citronové. Tento prášek by měl být natolik účinný, aby vaši toaletu zbavil nejen bakterií, ale i vodního kamene.

Toaleta
Fotografie: Pixabay

Důkladně toaletu vyčistěte

Vyrobený čisticí prášek nasypejte do toalety tak, aby byl po celé míse. Pomocí záchodové štětky ho promíchejte s vodou a nechte ho 30 minut působit. Následně ještě jednou přejeďte štětkou celou toaletu a pak spláchněte. Vaše toaleta by po použití tohoto postupu měla být bez bakterií a také bez vodního kamene. Když budete tímto způsobem svůj záchod čistit pravidelně, ušetříte si spoustu peněz a nervů s nevyčištěnou toaletou.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]