Perfektní způsob, jak vyčistit zašlé příbory, aby vypadaly jako nové. Neutrácejte zbytečně za nové

Fotografie: Freepik

Příbory i nože vyžadují pravidelnou péči. Vyčištěné a vyleštěné příbory jsou nejen chloubou každého stolu, ale jsou také hygienicky nezávadné. Skutečně stačí pouze umytí v teplé vodě?

Na internetu najdete hodně různých tipů, jak správně čistit příbory a pečovat o nože. Někdo se zbavuje nevzhledných skvrn na příborech pastou na zuby, jiní používají speciální čistící prostředky určené na příbory. A někteří umývají příbory i nože v myčce. Právě myčka na nádobí občas zanechává na příborech matný film, nepěkné skvrny a někdy dokonce i rez.

Fotografie: Freepik

Jak čistit příbory a nože?

Základem je teplá voda s běžným prostředkem na mytí nádobí a měkká houbička. V žádném případě nepoužívejte drátěnky, a už vůbec ne ty kovové. Tím příbory pouze poškrábete, strhnete na nich lesk. Poškozená místa mohou začít rezivět. Příbory důkladně osušte měkkou utěrkou. Pokud je uložíte jen do odkapávače, s největší pravděpodobností na nich zasychající kapky vody vytvoří skvrny. Usušením by veškerá péče mohla skončit.

Chcete-li, ale aby vaše vidličky a nože na prostřeném stole už na dálku zářily, vyleštěte je. Omyté a opláchnuté příbory vložte na krátkou chvilku do octové vody. Místo klasického kvasného lihového octa použijte ocet jablečný. Není tak agresivní. Rozřeďte si 1 díl octa s 5 díly vody a příbory ponořte do roztoku. Po vyjmutí je osušte a na leštění použijte suchý, měkký hadřík. Vhodný je třeba bavlněný flanel. Nepoužívejte látku s umělými vlákny.

Pro krájecí nože platí stejné postupy. Nože byste neměli mýt myčce na nádobí, protože tzv. ztrácí ostří.  Ideální je proto umývat nože ručně. Jen pozor, nenechávejte je v mokru a vlhku příliš dlouhou dobu. Dbejte na to, aby na nožích nezaschly zbytky jídla.

Fotografie: Freepik

Uložení nožů a příborů

Příbory pro běžné použití stačí ukládat do šuplíku s přihrádkami pro každý typ příboru. Příbory z ušlechtilé kvalitní oceli, které používáte pouze při zvláštních příležitostech, ukládejte do originálního obalu. Ten dost často bývá vypolstrován a chrání příbory před poškrábáním.

Nože s ostrou čepelí ukládejte do speciálních držáků, špalků nebo případně zavěšujte na magnetický proužek. Předejte ztupení.  Uklízení nožů do šuplíku spolu s dalšími noži nebo kuchyňským náčiním není vhodné. Čepel nože se neustále otírá o jiné předměty a tím se tupí, nebo se může dokonce vyštípnout. Takový nůž je potom spíš na obtíž.

Tupý nůž je špatným pomocníkem

Pravidelné broušení zajistí noži delší živostnost a vám pohodlnější a rychlejší přípravu jídel. V neposlední řadě jde o vaši bezpečnost. S tupým nožem si při krájení neukrojitelných částí snadno přivodíte úraz.

Pro běžné používání si vystačíte s některým z nabízených ostřičů, ať už je elektrický nebo manuální, vždy postupujte podle přiloženého návodu. Zdatnější jedinci snadno zvládnou ocílku nebo brusný kámen. Ten je třeba lehce naolejovat a při táhlých pohybech udržovat nůž pod sklonem 30 stupňů. Optimální je brousit nože každý týden.