Perfektní způsoby, jak odstranit škrábance z dřevěného nábytku. Stačí použít doma dostupné suroviny

Fotografie: Pixabay

Chcete mít opět krásný nábytek, ale bohužel se na něm nachází několik nehezkých škrábanců? S pomocí následujících několika jednoduchých, snadných a levných způsobů dokážete provést renovaci s perfektním výsledkem, kdy bude nábytek vypadat téměř jako nový.

V článku najdete rady pro ošetření světlého i tmavého nábytku, kde mohou být případné škrábance a nedokonalosti ještě více viditelné.

Použijte citronovou šťávu na mělké škrábance

Pokud je škrábanec malý a mělký, lze jej velmi rychle a úspěšně zamaskovat. Budete k tomu potřebovat obyčejnou citronovou šťávu. Stačí vymačkat citronovou šťávu zhruba z jednoho citronu a smíchat ji se stejným množstvím řepkového nebo slunečnicového oleje.

Do této směsi namočte bavlněný hadřík a třete problematické místo se škrábancem až do té chvíle, než nedokonalost zmizí. Vzhledem ke zesvětlující schopnosti kyseliny z citronu volte tuto metodu hlavně na světlejší nábytek.

Fotografie: Pixabay

Pomůže obyčejná voskovka nebo retušovací pero

Pokud je škrábanec světlejší než zbytek nábytku, můžete jej zakrýt voskovou pastelkou. Stačí si vybrat barvu, která se co možná nejvíce podobá původnímu odstínu dřeva na nábytku. Následně neuděláte nic jiného, než pouze silněji otřete daný povrch se škrábancem. Pozorujte, že po provedení tohoto triku škrábanec jistě zmizí. Pro cennější nábytek může být vhodnější použití speciálního retušovacího pera.

Černý čaj na tmavé dřevo

Škrábance na tmavém nábytku jsou viditelnější, protože dřevo je pod vnější vrstvou laku zpravidla o něco světlejší. Pokud nechcete setřít celý lakovaný povrch, jednoduše zamaskujte jen škrábanec, který lehce zatmavíte.

K tomuto účelu se hodí černý čaj. Stačí jej klasicky scedit a pomocí vatového tamponu nanést menší množství na správné místo. Následně nechte několik hodin působit. V případě potřeby celou operaci opakujte.

Fotografie: Pixabay

Lak na boty

Pokud se škrábanec objevil na tmavém dřevě, stojí za to se uchýlit k jednoduché, ale zároveň velmi funkční metodě. Stačí použít obyčejný černý lak na boty v tekuté nebo pevné podobě a jemně s ním otřít škrábanec.

Fungovat bude také tmavý jód. Aby mohl dobře plnit svou funkci, musíte jej na problematické místo opatrně nanést vatovým tamponem. Raději postupujte opatrně a vždy malé množství nechte zhasnout. Zkontrolujte vzhled výsledku a až poté znovu opakujte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]