S tímto levným hnojivem bude pěstování rajčat a okurek hračkou. Příprava vám zabere 5 minut

Fotografie: Depositphotos

Úrodnost okurek a rajčat je doslova ve vašich rukou. Potřebují zálivku, zaštipování a také hnojivo. Zkuste tentokrát přihnojovat droždím.

Také sníte o bohaté úrodě krásných zralých rajčat a okurek? Nespoléhejte proto na štěstí – proměnlivost počasí, k níž dochází celé letošní jaro, tomu příliš nepřeje. A kdo ví, jak to bude v létě. Spíš bude zapotřebí rostlinám podat pomocnou ruku a podpořit jejich růst a plodnost správně zvoleným hnojivem. A abyste nemuseli chodit daleko a utrácet kupu peněz za průmyslová hnojiva, můžete vše vyřešit něčím, co máte obvykle doma po ruce. A to je droždí neboli kvasnice.

Droždí je užitečným hnojivem

Hnojení rajčat a okurek droždím je efektivní metoda, která podporuje zdravý růst a zvyšuje úrodnost. Droždí totiž obsahuje mnoho živin, což by vás možná ani nenapadlo. Jsou v něm vitamíny skupiny B, řada minerálů a stopových prvků; a také enzymy, které jsou pro rostliny velmi prospěšné. Droždí se svými látkami napomáhá rozvoji silného kořenového systému a zároveň podporuje schopnost rostlin vstřebávat živiny z půdy. A údajně i absorbovat větší dávku vody, píše web DomekIOgrodek.

A zdá se, že specifický pach droždí by mohl odpuzovat některé škůdce, zejména však slimáky, snad i mšice. Při přípravě hnojiva dodržujte správný poměr droždí, cukru a vody, aby bylo hnojivo efektivní a pro rostliny bezpečné. Tato metoda je cenově dostupná a hnojivo lze snadno připravit – to z něj činí populární volbu pro mnoho zahrádkářů. A vaše okurky a rajčata se vám za ni odmění.

Díky této geniální metodě vyvazování rajčat vypěstuje bohatou úrodu i naprostý začátečník

Je možné, že droždí ochrání rostliny před plísněmi

Hnojivo z droždí můžete používat pravidelně, avšak s mírou, abyste rostliny nepřehnojili. Na výrobu můžete použít jak droždí čerstvé, tak i sušené, radí web GardenMyths. Systematickým používáním kvasnicového hnojiva byste mohli ochránit uvedené plodiny před některými chorobami, zejména před plísněmi šedou a bramborovou a také před padlím. Ale je potřeba to vyzkoušet; zdroje to zatím jednoznačně nepotvrzují. Je však pravda, že hnojivo rostliny výrazně posílí a ony pak tak snadno nákaze nepodlehnou.

Příprava hnojiva z droždí

  • Hnojivo ze sušeného droždí: použijte deset litrů vlažné vody a v ní rozmíchejte jeden balíček sušeného droždí a dvě polévkové lžíce cukru. Tento roztok nechte asi hodinku odležet a pak ho můžete rovnou použít k zálivce. Deset litrů je zhruba jeden větší kbelík a tato dávka bude pro běžně pěstované množství rajčat a okurek tak akorát.
  • Fermentované hnojivo z droždí: rozdrobte 100 gramů čerstvého droždí a smíchejte ho s 200 ml cukru. Do 5litrového kbelíku natočte vodu, přidejte droždí s cukrem a pečlivě promíchejte. Pak nechte kvasit 5–7 dní. K zalévání tento roztok rozřeďte vodou v poměru 1 : 10.
  • Nefermentované hnojivo z droždí: 40 gramů čerstvého droždí rozmíchejte s troškou vlažné vody na kašičku. Pak doplňte pěti litry vody. Po hodinovém odpočinku (nikoliv vašem, ale kvasnicového roztoku) můžete rovnou použít k zálivce plodin. Zálivku provádějte vždy na půdu ke kořenům, nikoliv na listy.

Hnojivo z droždí můžete preventivně používat jedenkrát za 14 dní. Zjistíte-li onemocnění nebo napadení hmyzem, zalévejte rostliny jednou týdně. K hnojení můžete používat i přípravky z banánových slupek nebo z kopřiv; jak při tom postupovat, jsme na BydlímeÚtulně popsali v minulosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*