Odstranění plísně kdekoliv v domácnosti hned, jak ji zjistíte, je úkolem číslo jedna. Jinak se začne šířit a může vám přinést zdravotní obtíže.
V některých vlhčích domácnostech se může stát, že se v koupelně začne vytvářet plíseň. Zejména během chladných a vlhkých zimních měsíců se plísně množí velmi rychle. A v koupelně je kondenzace páry živnou půdou pro tyto mikroorganismy. Plíseň se nejprve uhnízdí na spárovačce mezi obklady a ve spárách, začištěných silikonovým tmelem kolem vany a umývadla. Tento materiál je poréznější než třeba dlažba, a proto se tam plíseň může dobře uchytit.
Plísně likvidujte ihned
Když se to stane, je zapotřebí takovou situaci ihned řešit. Plíseň totiž není jen nevzhledná, ale je nebezpečná pro zdraví rodiny. Máte-li doma jedince, kteří mají nějaký druh alergie, mohou plísně ohrozit jejich zdraví. Spory a toxiny plísní se šíří vzduchem do dýchacích cest a mohou tak vést k alergiím nebo astmatickým onemocněním. A proto dejte odstranění plísně přednost před vším ostatním.
Někdo to řeší tak, že silikonový tmel ze spár vyškrábe a nahradí ho novým. Je pravda, že koupelna bude zase nějaký čas jako nová. Avšak je tu určitá pravděpodobnost, že plíseň ani po použití chemie nebude zcela odstraněna a začne se rozvíjet znovu. Možná bude lepší, abyste nejprve vyzkoušeli trik, který doporučuje web TV3. Tamní odborník na hygienu radí, že je lepší nejprve zkusit plíseň ze silikonového tmelu vyčistit pomocí přírodních prostředků, které máte doma. Dokonce se hovoří o více způsobech.
Díky domácímu zázraku bude záchodová mísa vypadat jako nová. Toaleta se do 5 minut vyčistí doslova sama
Vyzkoušejte nejdříve ocet
Ocet je skvělým pomocníkem, který se v domácnostech používá již po generace při úklidu. Jeho všestrannost je dobře známá. Lihový ocet má bělicí a dezinfekční účinky, dokáže odstranit mastnou špínu a pohlcuje pachy. Cenově je velmi výhodný. Proto může ocet nahradit drahé čisticí prostředky na bázi agresivní chemie. Ocet je ceněn pro své ekologické vlastnosti, neboť je biologicky odbouratelný, a tudíž nezatěžuje životní prostředí jako mnohé chemické čističe.
Takže odstranit plíseň ze silikonového tmelu by měl být ten nejlevnější způsob, a také při něm vynaložíte nejmenší úsilí. Neředěný ocet nalijte do rozprašovače a pak aplikujte na všechna postižená místa i jejich okolí. Nechte působit do druhého dne. Pak vezměte kartáček na zuby a silikon velmi lehce překartáčujte. Pozor na mramor, chrom, přírodní kámen – těm by mohl dlouhodobě aplikovaný neředěný ocet narušit vzhled. Vhodný je však třeba na snadné mytí oken, jak jsme pro vás na BydlímeÚtulně v minulosti napsali.
Ocet s jedlou sodou
Druhým způsobem je vytvoření pasty z jedlé sody a octa. Tuto hustou kašičku naneste na postižená místa a opět nechte působit, radí na webu Cleanipedia. Na závěr opět použijte jemný kartáček. Pak už jen opláchněte čistou vodou a věřte, že plíseň bude ta tam. Pokud byste se rozhodli napadený silikonový tmel odstranit a nahradit novým, budiž. Avšak i v tomto případě použijte ocet k dezinfekci a teprve poté aplikujte nový silikon.
Napište komentář