Občas se stává, že ze skříně cítíme zatuchlý, vlhký zápach. Může za to plíseň, která se dokonce někdy rozšíří i na oblečení. Vlhkost ze skříně je třeba odstranit co nejdříve a oblečení vyprat.
Plíseň se ve skříni objevuje především pokud máme v šatníku velké množství oblečení. Nepomohou osvěžovače ani jiné vonné pomůcky, je nutné odstranit příčinu.
Zkontrolujte, zda v místnosti nedochází k tvorbě vlhkosti v důsledku špatné cirkulace vzduchu nebo nedostatečné izolace domu. Nikdy do skříně nedávejte vlhké a zpocené oblečení. Šatník protřiďte a vyhoďte oblečení, které už nikdy nebudete nosit, aby se v něm uvolnilo místo. Samozřejmě byste skříň měli pravidelně čistit.
Ocet vás zbaví zápachu
Pokud už se zatuchlý zápach ve skříni objevil, zbavíte se ho octem a vodou. Vyndejte všechno oblečení a otřete vnitřek nábytku směsí dvou lžic octa a jednoho litru vody. Pak skříň důkladně osušte a nechte hodinu větrat. Až bude úplně suchá, můžete vnitřek nastříkat éterickým olejem nebo osvěžovačem vzduchu.
Připravit si můžete i domácí osvěžovač prádla, který do skříně vložíte k oblečení. Stačí k tomu drcený hřebíček, který umístíte do nádoby nebo do síťovaného sáčku a umístíte do skříně. Nepříjemné pachy pohltí jedlá soda, kterou nasypete do misky a přes noc ji necháte v šatníku. Do skříně můžete rozvěsit i kůru z pomerančů nebo levanduli, která má tu skvělou vlastnost, že zároveň vyhání moly.
Oblečení vyperte
Pokud už plíseň napadla oblečení, co nejdříve ho vyčistěte. Namočte ho přes noc do octa, ráno vymáchejte, vyměňte ocet za nový a opět nechte odmočit až do večera. Pak oblečení vyperte na dlouhý program a při nejvyšší teplotě, jakou daný kus oblečení snese. Preventivně můžete nechávat skříň otevřenou, aby větrala. Oblíbené jsou také kovové stojany a věšáky na oblečení, kterými mnoho lidí klasickou skříň nahrazuje.
Zdroj: Goodhousekeeping