Pravidelná revize kotle může ulevit rodinnému rozpočtu. Dobře seřízený má navíc nižší spotřebu

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte doma kotel na plyn nebo tuhá paliva, měli byste vědět, co obnáší jejich pravidelná revize a proč na ni nezapomínat. Její zanedbání vám může způsobit opravdové nepříjemnosti.

S postupujícím podzimem nastává období topné sezóny. Než se však do vytápění pustíte, měli byste všechny zdroje tepla nejprve důkladně zkontrolovat. V případě kotlů na plyn nebo tuhá paliva je navíc nutné, aby pravidelnou revizi prováděl odborník. Nedodržováním těchto pravidel riskujete velmi závažné problémy, a navíc proděláte.

Jak často revizi kotlů provádět

Přestože domácnosti nemají zákonnou povinnost provádět revizi plynových kotlů, je doporučováno jednou ročně zařízení zkontrolovat a v případě potřeby seřídit. Většina výrobců toto zařadila do základních podmínek pro trvající záruku. Doporučováno je alespoň jednou za tři roky nechat zařízení prohlédnout odborníkem. Provádět revizi kotlů na tuhá paliva mají naopak majitelé jednou do roka, kdy musí nechat zkontrolovat i spalinové cesty. Za nedodržení těchto podmínek hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Proč kontrolovat stav kotlů

Pravidelným servisem lze odhalit různé nedostatky, které by mohly vést jak k poškození zdroje vytápění, tak způsobit další škody. Dobře seřízený kotel má navíc prokazatelně mnohem nižší spotřebu, a domácnosti tak ušetří i několik tisíc korun ročně. Pokud máte svou nemovitost pojištěnou, neměli byste s revizí otálet. V případě pojistného plnění mohou výslednou částku pokrátit z důvodu pochybností o stavu používaného kotle.

Kolik stojí revize kotlů

V závislosti na dojezdové vzdálenosti technika, stáří kotle, jeho typu a dalších okolnostech se cena za pravidelnou revizi kotle pohybuje zpravidla mezi 1 500 – 1 848 Kč bez DPH. Jedná se o maximální výši stanovenou vyhláškou, kterou technici při revizi nemohou překročit. V případě, že je dojezdová vzdálenost příliš dlouhá, je lepší využít služeb jiné autorizované osoby.

Podmínky pro kotlíkové dotace 2023: Nízkopříjmové domácnosti dosáhnou až na 95 % nákladů

revize plynového kotle
Fotografie: Freepik

Prodlužte životnost kotle

Jak dlouho vám bude instalovaný zdroj vytápění sloužit, ovlivní způsob, jakým ho používáte a jak se o něj staráte. S pravidelnou revizí snížíte nejen jeho spotřebu, ale navíc i prodloužíte jeho životnost. Dbejte na tato doporučení a užívejte si teplo, které vám dává, po dlouhá léta, aniž byste riskovali vysokou pokutu.

Zdroj: Deccoria

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]