Bohatou domácí úrodu paprik vypěstuje i naprostý nováček díky tomuto levnému hnojivu

Fotografie: Freepik

Dostatek dusíku dokáže u sazenic paprik nastartovat růst zelené hmoty, tedy stonků a listů. Později použijte hnojivo s draslíkem a fosforem pro podporu květů.

V těchto dnech, tedy ve druhé polovině května, jste začali na venkovní záhony vysazovat teplomilné plodiny. Rajčata, okurky, lilky, papriky. A právě ty naposled jmenované, tedy papriky, by neměly ujít vaší pozornosti. Slunečné počasí s vyššími teplotami a do toho občasný deštík – co víc by si mohly tyto rostliny přát. Avšak to přece jenom nestačí. Základem je dobře připravená půda plná živin, píše web DomekIOgrodek.

Jak na pěstování paprik

Komu by se nelíbila domácí úroda paprik! Jsou plné vitamínů, skvěle chutnají, lahodí oku. Můžete je konzumovat v čerstvém stavu jako zeleninovou přílohu; a paprika čerstvě utržená na zahradě má zcela jinou chuť než papriky z obchodu, u nichž čerstvost už dávno pominula. Anebo z nich připravíte hlavní chod, třeba plněné papriky s rajskou omáčkou.

Jak už bylo výše řečeno, základem pro úspěšné pěstování paprik je teplo. I když letos těm, kdo s výsadbou pospíchal, některé sazenice této teplomilné zeleniny možná pomrzly. Kdo si papriky předpěstovává sám doma, má v zásobě jistě dostatek sazenic, aby ty, které byly poškozeny mrazem, nahradil. A další třeba přikoupíte. Také je dost osvědčené otužování paprik. Rostliny dáte během dne ven a na noc je ještě uskladníte v místnosti, anebo alespoň ve skleníku. Ale nyní je už bez obav vysazujte ven.

Díky doprovodným rostlinám vypěstujete bohatou úrodu rajčat pro celé sousedství

Dostatek dusíku pro podporu růstu

Papriky potřebují pro svůj správný vývoj velmi úrodnou půdu, tedy bohatou na humus. Kdo na podzim využil organické hnojivo, zapravil do půdy uleželý hnůj nebo vyzrálý kompost, má už vystaráno. Pak stačí přidat v průběhu vegetace jen minerály, a to dusík, fosfor a draslík. Tedy již známé NPK nebo Cererit. Ty stimulují sazenice k růstu a následně rostliny vyživí. Malé množství dusíku v půdě vede ke slabým rostlinám s malými listy, upozorňuje web ThisIsMyGarden.

Přihnojit hned při výsadbě můžete zcela přírodním způsobem. Do výsadbového otvoru přidejte přírodní dusíkaté hnojivo, které podpoří vytváření chlorofylu, a tím rychlejší růst zelené hmoty rostliny. Může to být třeba kávová sedlina, výluh z kopřiv, biohumus, drobně posekaná tráva, anebo přímo najemno pokrájené kopřivy. A také dopřejte paprikám dostatek vápníku. Na dno jamky můžete přihodit rozdrcené vaječné skořápky, případně drobně pokrájenou banánovou slupku.

Čerstvě utržená chutná nejlépe
Fotografie: Pixabay

Anebo využijte jako hnojení výluh z banánových slupek, kterým budete sazenice od počátku výsadby zalévat. O jeho přípravě jsme na BydlímeÚtulně také psali. Dodá paprikám potřebné minerály. V době, kdy se bude blížit násada květů, vyměňte hnojivo za takové, které obsahuje víc fosforu a draslíku pro podporu květů a plodů. Papriky vysazujte minimálně 40 cm od sebe. Záleží to ovšem na pěstování konkrétních odrůd. Některé sazenice jsou košaté, jiné vyšší a štíhlé, tomu výsadbu přizpůsobte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*