Nad domácí rajčata zkrátka není. Jsou daleko chutnější a voňavější než ta z obchodu. Pokud vlastníte zahrádku, vysaďte si letos na jaře předpěstované sazeničky a v létě se budete moci radovat ze skvělé úrody. Tu lze podpořit i přírodními hnojivy.
Přírodní hnojiva, díky kterým budou rajčata dokonale růst
Každá pěstovaná plodina vyžaduje určitou dávku vitamínů a minerálních látek. Tyto složky jednoduše dodáte i rajčatům s těmito přírodními hnojivy:
- Slepičí trus: máte na dvoře slepičky nebo je chová známý soused, s kterým máte dobré vztahy? Potom se můžete zaradovat. Právě slepičí trus je dokonalým přírodním hnojivem na rajčata. Dodá jim fosfor a dusík. Potřebovat budete asi desetilitrový kbelík, který z jedné třetiny naplňte slepičím trusem. Zbylý prostor dolijte vodou. Směs nechte fermentovat na teplém místě asi sedm až deset dní. Před aplikací zřeďte 500 mililitrů roztoku deseti litry odstáté nebo dešťové vody. Na 1 m2 budete potřebovat asi 5 až 6 litrů hnojiva. Tato metoda je ovšem pro silné žaludky. Hnojící prostředek ze slepičinců totiž nijak vábně „nevoní“.
- Kravský hnůj: ve výhodě budete v případě, pokud vlastníte stádo krav. Ovšem ne každý v takové situaci je, že. Tuto surovinu lze zakoupit i v zahradnictví. Hnůj nasypte do většího kbelíku, nechte asi týden na teplém místě a před použitím na rajčata zřeďte odstátou vodou v poměru 1:10. Na každou rostlinu použijte půl až litr hnojiva.
- Kopřiva: ta se vyskytuje od jara na většině zahradách. Mladé lístky kopřivy obsahují blahodárný dusík, draslík a železo. Tyto minerály vaše rajčata vzpruží. Hnojicí přípravek připravíte tak, že větší kbelík nebo sud naplníte z dvou třetin nasekanými kopřivami a zbytek dolijete ideálně dešťovkou. Necháte fermentovat na teplém místě asi 7 až 10 dní s poklopem. Po uplynutí doby přírodní hnojivo nařeďte. Jeden litr rozřeďte v deseti litrech vody. Na jednu zakořeněnou rostlinu použijte 1 až 2 litry.
Co dalšího potřebují rajčata ke svému růstu?
Kromě pravidelného hnojení (cca jednou za 14 dní) potřebují rajčata zajištění dostatečné teploty. Proto se ideálně pěstují ve skleníku, kde je možné udržet vyšší teplotní stupeň. Aby vám dozrály sladké a chutné plody, je rovněž potřeba slunečních paprsků. Proto sazenice vysazujte nejlépe po polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky a slunce začíná řádně hřát.
Zdroj: Gardeners