Pokojové rostliny, které nevyžadují příliš světla, zvládne úspěšně pěstovat i opravdový antitalent

Fotografie: Pixabay

Drtivá většina rostlin je zvyklá na přímé sluneční záření nebo alespoň na rozptýlené světlo. Neznamená to ale, že stinné místnosti nemůžete ozdobit žádnou rostlinkou. Je možné sehnat i takové rostliny, které perfektně zvládají stinná místa. Stačí jen vědět, po kterých rostlinách sáhnout. Některé z nich se hodí i do toho nejtemnějšího kouta.

Patří mezi ně například tyto rostliny:

  • diefenbachie
  • wingflora
  • peperomia

Diefenbachie

Tato rostlina je v českých domácnostech velmi oblíbená. Svým vzhledem je velmi jednoduchá, ale v jednoduchosti je krása. Mívá krásné zeleno žluté listy, které bývají zajímavě žíhané. Jedná se ale o prudce jedovatou rostlinu, proto není možné pěstovat ji v přítomnosti dětí a domácích zvířat, mohla by se stát velmi nebezpečnou. Na druhou stanu má ale skvělé čisticí účinky. Výborně vyčistí vzduch, který doma dýcháte. Je to rostlina, u které můžete vybírat hned z několika odrůd.

Tato rostlina nemá ráda vlhký vzduch a dobře jí nedělá ani průvan. Ideální stanoviště je pro ni světlé, ale přímé slunce nezvládne. V případě potřeby je poměrně dobře přizpůsobivá, proto zvládne i stinné místo. Rozhodně je stín lepší než přímé sluneční paprsky.

Toulcovka

Fotografie: Pixabay

U rostlin, které mohou žít ve stínu, žijeme v přesvědčení, že tyto rostliny nemohly oplývat květy, proto mnohdy sázíme alespoň na barevné a zajímavé listy. Nemusí to být ale nutně pravda. Ano, rostlin se zajímavými listy najdeme do stinného místa podstatně více než těch kvetoucích, ale i mezi nimi se dá najít pár jedinců. A právě toulcovka je jednou z nich.

Vyznačuje se krásnými bílými květy. Nemá ráda časté zalévání, je třeba nechat hlínu úplně vyschnout, než ji zalijete doma. Jinak byste ji mohli přelít a rostlinka by Vám uhnila. Také patří k těm rostlinným zástupcům, kteří perfektně vyčistí vzduch od toxinů.

Peperomia

Fotografie: Pixabay

Je dalším zástupcem z rostlin, kterým stačí i velmi málo světla. Dokáží se perfektně spokojit s životem ve stinném koutu. Od předchozích dvou rostlin se liší svými podmínkami na pěstování. Tentokrát se jedná o rostlinu, která je vhodná do místností s vlhkým vzduchem, který jí dělá dobře. Proto je ideálním stanovištěm koupelna, kde se každou chvíli zvlhčuje vzduch pouštěním vody. Vlhký vzduch ale neznamená, že má ráda hojnou zálivku, ta ji naopak nedělá dobře. Proto ji zalijte až tehdy, když vrchní vrstva půdy bude suchá. Rozhodně nezalívejte ani vlhkou půdu.