Čechům hrozí pokuty. Za chybějící stavební dokumentaci mohou přijít až o 400 000 Kč

Fotografie: Juandev / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Tak jako každý rok, i letos začíná platit pár nových pravidel hry z hlediska stavebního zákona. Buďte na to připravení, výše pokuty je enormní.

Otázka za zlatého bludišťáka, chtělo by se s nadsázkou říct, ale vážně – víte, kde máte ke svému domu stavební dokumentaci? A jste si jistí její aktuálností? Pokud ne, připravte se na byrokratické kolečko po úřadech nebo sáhněte do peněženky pro 400 tisíc.

Nový rok, nové povinnosti majitelů nemovitostí

Na to, že od roku 2024 vchází v platnost určité změny ve stavebním zákoně, jsme vás už na portálu BydlímeÚtulně informovali. Nejdražší položku mezi pokutami potom jednoznačně představuje chybějící nebo neaktuální stavební dokumentace. Za její nedoložení je podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb. možné uložit až 400 000 korun. Největší problém s řešením patové situace přitom mohou mít majitelé starších nemovitostí nebo těch nově koupených.

Často se totiž stává, že stavební dokumentace není k sehnání ani na dně šuplíku, ani od bývalého majitele či na stavebním úřadě. Naopak, jakmile se úřední šimlové dozvědí, že se po dokumentaci pídíte, mohou vám uložit povinnost ji doložit, případně nahradit pasportem. A pokud tak neučiníte, můžete si na sebe ušít bič v podobě již zmíněné pokuty.

Když holky staví: Matka s dcerou z Moravy si splnily sen. Přestěhovaly se do lodního kontejneru

Aktuální verzi mějte po ruce

Podle portálu Deník téměř 80 % starších nemovitostí neodpovídá v realitě tomu, co je nakreslené v projektové dokumentaci. Důvodem může být stará dokumentace, rekonstrukce či stavba načerno. A to vyvolává problém nejen kvůli novému zákonu, ale také proto, že noví majitelé tak často kupují „zajíce v pytli“. I proto je tedy nově potřeba uchovávat aktuální stavební dokumentaci – ať už v papírové, nebo elektronické podobě.

Rozestavěný dům
Fotografie: Freepik

Pokud ji však nejste schopni doložit, nově vám postačí ji i nahradit tzv. pasportem. Zatímco dříve tak stavební úřad podle své svévole mohl chtít pouze úplnou dokumentaci, nyní mu musí stačit i tato varianta. A co vlastně pasport je? Podle webu Bravis se jedná o zjednodušenou dokumentaci skutečného stavu nemovitosti. Dalo by se tedy říct, že určitým způsobem nahrazuje tu originální projektovou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*