Za kácení stromu na vlastním pozemku hrozí pokuta až 100 000 Kč. Neznalost zákona neomlouvá

Fotografie: Depositphotos

Chystáte se „shodit“ starý strom, který už vám na pozemku překáží? Přečtěte si raději, jestli k tomu nepotřebujete úřední povolení.

Osobní, moje, vlastní. I přesto, že na katastru nemovitostí je u pozemku uvedeno vaše jméno, kromě práv máte také určité povinnosti. A ty se týkají i třeba takové banality, jakou je kácení stromů. Zákon totiž přesně stanovuje, za jakých podmínek se do toho můžete pustit.

Pro strom nevidí les

Naši republiku pokrývá přibližně 2,9 milionu hektarů lesa, zalesněnost se tedy podle portálu FaktaOKlimatu pohybuje téměř kolem 37 %. A protože taková krajina stojí za ochranu, máme tu zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Ten ale nechrání jen les, ale přírodu jako takovou, najdeme v něm tedy i informace o tom, jestli můžeme nebo nemůžeme pokácet strom. A to i na vlastním nebo spoluvlastněném pozemku.

V kombinaci s vyhláškou č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, která je stejně jako zákon dostupná na webu Zákony pro lidi, zákon specifikuje pravidla kácení. Ta udávají, kdy ke svému záměru potřebujete úředně vydané povolení a kdy ne. Podle závažnosti porušení tohoto zákona se peněžité tresty u fyzických osob pohybují ve třech kategoriích, a to 10 tisíc, 20 tisíc a 100 tisíc. U právnických osob je to pak mnohem více – 1 a 2 miliony korun.

Stavební úřad může udělit pokutu až 50 000 Kč. Nekázeň při stavbě neodpouští a to i opakovaně

Kácet můžete za dodržení pravidel

Pravidla jsou vcelku jednoduchá – pokud chcete kácet na vlastním nebo spoluvlastněném pozemku (za souhlasu dalších vlastníků), tak povolení nepotřebujete, když:

  • je velikost stromu 130 cm nad zemí v obvodu méně než 80 cm,
  • jde o souvislý porost keřů do 40 m2,
  • jde o dřeviny určené třeba na topení nebo vánoční stromky, přičemž doba od posledního kácení nepřekročila 10 let,
  • jde o ovocné stromy v zastavěném území, jako jsou hrušky, jabloně, třešně, meruňky, broskve, ořešáky, višně, švestky apod.,
  • by strom mohl ohrožovat osoby nebo majetek – zde je však nutné zpětné doložení.
Chata v přírodě
Fotografie: Pixabay

Pozor si dávejte především na stromy tvořící aleje, jak připomíná portál Portál veřejné správy, či stromy, které spadají pod chráněná krajinná území. Na ně potřebujete povolení vždycky. A pokud k vám přesahují větve ze stromů od souseda, můžete rovněž konat, ale jen za určitých okolností, jež jsme uvedli na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*