Pomůžeme vám s vhodným výběrem stojanu na vánoční stromeček

Stromeček už máte koupený, ale vhodný stojan ještě ne? V tom případě se nezaměřujte pouze na design, jelikož každý stromeček vyžaduje jiný typ stojanu. My vám poradíme

Možná, že si ještě z dětství pamatujete příhody s viklajícím stromečkem anebo situace, kdy musel táta osekat kmen stromu, aby se vešel do stojanu. Aby se i vám nestalo totéž, obzvlášť máte-li koupenou kavkazskou jedli, je důležité vzít v potaz průměr. Rovněž je vhodné koupit takový stojan, který má nádrž na vodu, během Vánoc dokáže totiž jehličnan vypít až několik litrů vody. Stojí před vámi důležitý úkol, kde svou roli hraje i materiál.

Dřevěný stojan

Patříte-li k vyznavačům přírodních materiálů, pak se určitě zaměříte na dřevěné stojany. Mnohem lepší volbou je v tomto případě koupit nejdřív stojan, a potom teprve podle něj stromeček. Maximální výška stromku by měla být dva metry a průměr kmene 5 až 6 cm. Jestliže jste koupili strom větší než dva metry, budete mít docela problém stromeček do stojanu dostat. Nádržka na vodu pojme cca 200 ml vody, tudíž je potřeba ji často doplňovat.

Litinové a kovové stojany

Tyto stojany patří k nejčastějším, protože jsou stabilní. Mají však nevýhodu, nepojmou příliš vysoké stromy. Mimo to řada z těchto stojanů nemá žádnou nádržku na vodu a někdy bývá potíž umístit do něj stromeček tak, aby stát rovně a nenakláněl se.

Plastové stojany

Plast je levný, ale poměrně křehký a nestabilní. Přestože dokáže jeho úchyt obejmout kmen stromečku až o průměru 10 cm, bývá těžké zajistit jeho stabilitu. Takový stromeček se může snadněji vyvrátit. Plastové stojany mívají k utažení většinou tři plastové šrouby, které mají tendenci po utáhnutí se lámat. Když už plastový stojan, pak s pořádnou nádržkou na vodu, která zajistí (zvýší) jeho stabilitu. I tak jsou pro tento typ stojanu lepší stromečky menšího vzrůstu. Jeden metr a něco málo přes jeden metr.

Stojany klick-fix

Tyto stojany nejsou sice úplnou novinkou, na trhu jsou již pár let, ale patří k těm nejlepším. Stromeček drží uvnitř stojanu až pět páček držících ocelové lanko. Dát do něj můžete i stromeček, který nemá pravidelný kmen. Jeho stabilitu umocňuje i poměrně velká nádrž na vodu. Jedinou nevýhodou je, že nevypadá moc hezky a jeho cena je i vyšší. Nicméně existuje řešení, že stromeček i se stojanem umístíte do stylového košíku, jutového pytle apod.

Obrázek: amazon