Obliba palivového dříví roste. Při jeho nákupu je třeba rozlišovat krychlový a prostorový metr

Fotografie: Depositphotos

Dřevo coby materiál provází člověka od nepaměti. Nachází široké využití jak v uměleckých oblastech, tak i jako prostředek vytápění domácností.

Obliba palivového dříví v současnosti stále roste. Pro jeho měření se používá jednotka objemu, tzv. krychle neboli kubík. Správný výpočet kubatury dřeva není velká věda. Stran jednotky nejde ovšem o vlastní jméno, jen lidový název pro kubický metr neboli metr krychlový. To je normální míra objemu, ve které lze měřit i vodu nebo cokoli podobného. V lesnictví se používá naprosto běžně pro stanovení objemu krbového nebo palivového dřeva. Wikipedie ho definuje jako sortiment nevyhnutelně vznikající při výrobě.

Krychlový a prostorový

Při nákupu dřeva se můžete setkat ještě s jednotkou prostorový metr. Vypadají zaměnitelně, ve skutečnosti se však dost liší. Krychlový metr totiž určuje skutečný objem, tedy netto hodnotu. Polena však nelze dost dobře uspořádat tak, aby dokonale ladila, jako třeba cihly. Mezi kusy je dle Deccorie volný prostor vzduchu. Je proto na místě brát ohled jak na dřevo, tak i na tyto vzduchové mezery. Počet krychlových metrů se může také odvíjet od konkrétního druhu dřeva.

Ale co je teda prostorový metr? Jde o objem celého zásobníku včetně prostoru mezi kusy, tedy hrubá hodnota. Z toho jasně plyne, že prostorové metry nebudou počtem odpovídat těm krychlovým, nicméně hmotnostně to bude nastejno. Správný výpočet objemu je klíčový, protože se tak vyhnete plýtvání. Nejdříve spočítejte prostorové metry. K tomu dojdete jednoduchým vynásobením délky, šířky a hloubky dřeva, pamatujte na jednotky délky.

vyrovnané dřevo otop
Fotografie: Pixabay

Zákaz prodeje kotlů a kamen na uhlí se nakonec neuskuteční. Budou však muset dodržovat emisní pravidla

Vzoreček na dřevo

Ob = a × b × c, kde „Ob“ znamená objem (v prostorových metrech) „a“ je délka, „b“ je šířka a „c“ je hloubka. U toho to ale nekončí. Získané prostorové metry je třeba převést na ty krychlové, tedy přesný objem. Dle odhadu obsahuje prostorový metr různých druhů dřeva 0,25–0,75 metru krychlového. Univerzálním vzorcem je 1 metr prostorový = 0,65 metru krychlového. Jednodušší je to u desek, protože ty jsou unifikované, takže půjde jen o počet.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]