Projekt zamilovaného páru na minimalistické bydlení vyšel na výbornou. Užívají si útulný interiér

Fotografie: Depositphotos

Partneři se nechtěli omezovat v cestování, a tak si levně pořídili tři lodní kontejnery. Ty si přestavěli na domov, který jim vyhovuje, a ušetřili.

Důkazem, že z přepravních kontejnerů pro lodní dopravu se dá udělat velmi útulně vypadající domov, je jednoznačně tato usedlost v Austrálii. Projekt, který mladý pár vyšel na v přepočtu více než 2 miliony korun, stojí na pozemku ženiných rodičů.

Kompromis pro zachování životního stylu

Staré a vyřazené kontejnery používané pro lodní přepravu nyní stojí ve státě Viktorie na australském kontinentu. Mladý pár – Amy a Richard – si z nich postavili komplexní domov. Jak se jim to podařilo? Tři přepravní kontejnery, které si pořídili, umístili kousek od sebe a propojili je dvěma průchody. Tím vznikl opravdu velkorysý prostor, jenž zároveň zachovává soukromí v jednotlivých částech domu.

Kontejnery jsou šest metrů dlouhé a na střeše mají solární systém, který využívá horkého australského slunce. Dům samotný je pak od něj uchráněn silnou izolací, schovanou za panelovou fasádou, důmyslným systémem rolet a větrákem. Partneři se snaží využívat i dešťovou vodu, kterou sbírají do velkých nádrží. Pro bydlení v minidomku se rozhodli z toho důvodu, že nepotřebovali velký životní prostor a zároveň si chtěli udržet svůj stávající životní styl.

Tři vzájemně propojené místnosti

První kontejner je napojený na prostornou venkovní terasu s posezením, čímž se podstatě rozšiřuje vnitřní jídelna za terasovými dveřmi. Oproti jiným minidomkům se sem vešel jídelní stůl rovnou pro šest osob. V zadní části je poté nadčasově zařízená kuchyně v bílé barvě s retro vybavením. Chodbu do druhého prostoru vyplňuje ukrytá prádelna.

Mladá žena žije na pouhých 8 m². V malém bytě si však užívá útulnost i nízké náklady

Druhý kontejner je kompromisem mezi obývacím pokojem a pracovnou. Nachází se zde sedačka s úložným prostorem, dále krbová kamna a pracovní stůl. Místo zde mají oba partneři. Druhou spojovací chodbou, sloužící i jako skříň na oblečení, se partneři dostávají do ložnice a koupelny. Bílá koupelna je řešena netradičně, a to sníženým předělem ke sprše. Vypadá tak mnohem větší. Postel mají partneři vyvýšenou, aby se pod ni vešly věci.

Zdroj: The Mind Circle

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]