Bývalý učitel si postavil malý domek s japonskými prvky. Posloužil mu vyřazený lodní kontejner

Fotografie: JaHesse / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bývalý učitel, zručný v práci se dřevem a kovy, se pustil do nebývalého projektu. Z vyřazeného lodního kontejneru vytvořil nápaditý tiny house.

Tiny house, přestavěné dodávky nebo zázemí ve vyřazených kontejnerech – alternativní domovy, které si lze postavit nebo koupit na trhu, excelují. Společnosti nabízející takové bydlení se pak často předhání v důmyslnosti a kreativnosti řešení exteriéru i interiéru. A společnost Uncontained Dreams pak mezi nimi kraluje.

Inspirace ze země zapadajícího slunce

Micah Woods pro web TreeHuger představil výsledek své několikaměsíční práce. Je jím více než 12 metrů dlouhý lodní kontejner, který sice navenek svoji podobu téměř nezměnil, ale jeho útroby obsahují krásné minimalistické bydlení. Jak bývalý učitel uvedl, při stavbě se inspiroval japonskou architekturou a stylem. Zatímco tento tiny house, pojmenovaný příznačně Rising sun, je jeho prvním počinem, dnes má Micah výše zmíněnou společnost a staví další.

Vybudování tiny house v lodním kontejneru vyšlo Micaha na přibližně 1,3 milionu Kč. Důvodů pro vyšší cenu je přitom hned několik. Sám Micah totiž například přiznal, že ne vše se mu při stavbě podařilo hned na poprvé. Další příčinou jsou rovněž atypické metody práce, jako je třeba japonské opalování dřeva shou sugi, vysvětlené stránkami ShouSugiban.

Jeden kontejner, jeden domov

Přestože přestavba jediného kontejneru na domov je do určité míry omezující, neboť je potřeba opravdu důkladně promyslet každý centimetr, výsledek může být strhující. Se striktní výměrou si poradila i jistá mladá žena, o které jsme psali na BydlímeÚtulně.cz, nicméně Micah posunul laťku ještě výše, především díky ručně vyrobenému nábytku, který slouží vždy více účelům najednou.

Útulný domek pod zelenou střechou krásně splývá s přírodou. Elegantní interiér doplňuje i bohatý výhled

Micahův tiny house se dělí na dvě části, které lze oddělit posuvnými dveřmi. První polovina tak obsahuje společné prostory, jako je obývací pokoj s futonem či kuchyni se standardní výbavou včetně velkých spotřebičů. Druhá část ukrývá intimnější místnosti, jako je toaleta, sprchový kout s koupelovým zázemím a nakonec i prostornou postel s důmyslně řešeným úložným prostorem.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]