Manželé si postavili elegantní hobití domek s nízkými náklady. Využili i kameny, hlínu a slámu

Hobití domek
Fotografie: Pexels

Chtěli mít pro sebe i své děti vlastní zázemí. Bez hypotéky a dluhů. A tak se pustili do stavby ekologického domku, který vypadá jak z Hobita.

Bez zkušeností, znalostí a jen s trochou peněz v kapse. I s takovou se dá pustit do stavby vlastního domova, jak ukázali jistí manželé ze Spojeného království. Nyní odhadují, že je jejich dům vyšel v přepočtu na přibližně 86 000 korun a 1 000 až 1 500 hodin práce.

Mladí manželé stojící na startu

Partneři z Velké Británie uvedli pro ToEndiaferon, že chtěli bydlet udržitelně. Kromě bydlení šetrného k přírodě, které by nenechávalo přílišnou stopu, je k jejich rozhodnutí vedla i jejich finanční situace. Do stavby vysněného domova se pouštěli s pouhými 14 000 korunami na účtu. Veškeré práce na stavbě si dělali svépomocí nebo s několika přáteli a rodinou. A nyní už je tomu několik let, co se do svého ekologického domečku připomínajícího hobití noru stěhovali.

Přestože zvenku je dům schovaný pod vrstvou hlíny a trávy, podobně jako jiný organický dům, o kterém jsme psali na BydlímeÚtulně, interiér hobití domácnost nepřipomíná ani v nejmenším. Naopak, jde o poměrně velkou nemovitost s klasicky vysokými stropy, jež je zařízená stejně jako každá jiná. Schodiště otevřené do prostoru umocňuje pocit velikosti celého domu a skvěle rovněž slouží okna i světlíky, které do prostoru dodávají denní světlo.

Jak stavba vznikala

O procesu stavby se na svém webu SimonDale podělil samotný stavitel Simon. Uvádí zde například, že zdi a základy jsou tvořeny především kameny a hlínou z výkopů, příčky potom tvoří balíky slámy. Sláma posloužila rovněž jako izolace, někde v kombinaci s vlnou. V interiéru je pak přiznaný element dřeva, který tvoří základní konstrukci a jímž se také v domácnosti topí.

Šikovný architekt postavil malý domek pro sebe i manželku. Praktický interiér poskytuje vše potřebné

Manželé Simon a Jasmine hobití domek obývají se svými dvěma dětmi. Rodina zde má přitom plné zázemí, včetně kuchyně s lednicí chlazenou vzduchem od základů budovy nebo kompostovatelné toalety. Elektřinu zajišťují solární panely, voda do domácnosti přitéká samospádem z pramene nedaleko. Šedá voda se pak schraňuje a využívá na zahradě a skleníku, ve němž si rodina pěstuje vlastní potraviny.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]