Potkani na zahradě – to je pěkné nadělení! Pokud se s nimi nevypořádáte, mohou zakousnout slepice či domácího mazlíčka, přinést parazity i nemoci.
Objevili se vám na zahradě potkani? Tak to je nejen nepříjemné, ale tito hlodavci jsou hlavně přenašeči různých chorob, mnohdy i závažných. A také parazitů. Člověk, ale i domácí mazlíčci mohou onemocnět jak po kousnutí, tak i po styku s jejich exkrementy. Potkani nejvíc rozšiřují tularémii, leptospirózu a tyfus; z parazitů jsou to hlavně klíšťata, blechy a vši. Stahují se do sklepů, stodol, zalezou i do příbytků domácího venkovního zvířectva. A zbavit se jich není jednoduché.
Jak se přesvědčit, že u vás potkani žijí
Za prvé byste se měli zamyslet nad tím, kde se u vás škůdci vzali. Popřemýšlejte, zda nemáte někde na zahradě skládku, která by je přitahovala, anebo uskladněné krmivo pro domácí zvířata tak, že je pro tyto tvory volně přístupné. Lákají je i zvířecí misky s jídlem, popelnice, zavděk ale vezmou třeba i zbytky v kompostu. Proto všechny možné zdroje, které potkany přitahují, nejprve zlikvidujte.
Pak se můžete pustit do škůdců samotných. Nebude ale lehké je přelstít. Potkani jsou nejvíc aktivní v podvečer a v noci. Takže často ani nevíte, že se na vašem pozemku nebo v různých přístavcích na zahradě zdržují. Ovšem časem vás na ně upozorní zřejmé signály, jak uvádí web Deccoria.
Krtek rychle pochopí, že na zahradě není vítaný. Vyhnat ho pomůže i česnek a ricinové boby
Známky přítomnosti potkanů
- Podél plotů a zdí najdete vyšlapané cestičky, asi 10 cm široké.
- Hlodavci si vytvářejí hnízda v keřích, pod skládkou dřeva, pod terasou nebo třeba v hromadě větví. Proto při sebemenším podezření celý pozemek prohledejte a taková místa eliminujte. Vchod do hnízda mívá průměr do 10 cm a kolem bývá půda hodně udusaná.
- Výkaly potkanů jsou asi 1,5 cm dlouhé a 0,5 cm široké, oválného tvaru. Objevují se tam, kde se zvířata krmí, anebo tam, kde si vytvářejí hnízda.
- Ve stodole, kůlně či v garáži se může objevit nezvyklý zápach.
- Protože se jedná o hlodavce, často si brousí zuby o dřevo. A je jim jedno, zda jsou to stromy, nebo dřevěné truhlíky s rostlinami. U stromů a keřů poškozují i kořeny. Proto hledejte všechny tyto stopy.
Jak potkany vyhnat
Základem je udržování pořádku – žádné odpadky, hromady listí či dřeva, volně uskladněné obilí ve stodole, či dokonce popelnice. Když se v průběhu roku potkani nedostanou ke stravě, brzy váš pozemek opustí a odtáhnou tam, kde se budou mít lépe. Pěstujte na zahradě aromatické rostliny. Česnek, hořčice, měsíček, levandule, máta či rozmarýn jsou vůně, které tito hlodavci nesnášejí.
Proto tyto rostliny vysázejte na různá místa kolem celého pozemku. Také je můžete nacpat do hnízd anebo je pohodit do jejich blízkosti. Existují však i další pachy, které se potkanům nelíbí. Je to aroma kávy, čpavku, feferonek a eukalyptového oleje. Vše vyzkoušejte tam, kde předpokládáte potkaní hnízda, kde najdete jejich bobky nebo uvidíte cestičky. Hnízda škůdcům zasypte popelem, nejlépe dřevěným – ten je pro ně obzvláště dráždivý. Můžete na ně, jak radí na webu Sazenička, nalíčit také různé pasti.
Samozřejmě, že na potkany existují i účinné jedy. S těmi však nakládejte opatrně, abyste si neotrávili domácí zvířectvo, mazlíčky, případně úrodu. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak se můžete zbavit myší v domě jednou provždy.
Napište komentář