Potravinoví moli si návštěvu příště rozmyslí. Jejich návratu zabrání i obyčejný ocet s vonným olejíčkem

Fotografie: Depositphotos

Potravinoví moli škodí nejen potravinám, ale také vaší peněžence. Odpuzovač ale škůdce spolehlivě udrží mimo domácnost, daleko od vašeho jídla.

Pokud uvidíte ve své spíži poletovat drobné tmavé motýlky, jistě vás to nepotěší. Potraviny jsou drahé, a proto molí invaze zabolí hned nadvakrát. Jednak vás čeká práce s úklidem, jednak budete muset všechny napadané suroviny bez milosti vyhodit. S namíchaným odpuzovačem se tomu ale napříště vyhnete.

Účinný prostředek na moly

Potravinové moly, správně zavíječe moučné, není asi nutné dlouze představovat. Jakmile je spatříte, jak poletují po místnosti, škoda už byla napáchána. Už víte, že ve skříňce s jídlem na vás čeká nepěkný pohled. Společně s octomilkami zkrátka představují nevítané návštěvníky. Ale stejně jako jsme na BydlímeÚtulně radili, jak se zbavit octomilek, i na moly přinášíme spolehlivý návod.

Na účinný dezinfekční prostředek proti malým potravinovým „škodičům“ podle webu Zinoti potřebujete:

  • jablečný ocet
  • vonný olejíček – nejlépe s aroma levandule, citronu, eukalyptu nebo hřebíčku.

V menší misce nařeďte jablečný ocet v poměru 1 : 1. Přidejte několik kapek vonného olejíčku a výslednou směs dejte do skříňky s ohroženými potravinami. Těmi jsou nejčastěji mouky všech hrubostí, ovesné nebo kukuřičné vločky, ořechy či piškoty. Moli by se měli držet z dosahu.

Návnada na octomilky a mušky: Směs s octem v hlavní roli zbaví domácnost vetřelců

Prevence je důležitá

Zároveň udělejte preventivní opatření, která eliminují molí hrozbu. Jedním ze základních pravidel je podle Pasti nekupovat si příliš velké zásoby. Čím více toho doma skladujete, tím více moly lákáte. Dobré je také potraviny po zakoupení zkontrolovat, někdy si totiž zavíječe můžete přinést už z obchodu. Nejlépe to poznáte, když suroviny přesypete do uzavíratelné nádoby, ve které je budete skladovat. I to pomůže udržet moly dále od jídla.

Spižírna
Fotografie: Piqsels

Pokud už vám ale moli létají po kuchyni, je nutná nekompromisní čistka. Napadané potraviny neprosévejte ani nepřebírejte, rovnou je celé vyhoďte. Zkontrolujte rovněž všechny otevřené suroviny ve skříňce, a pokud se vám nezdají, zbavte se jich taky. Skladovací prostor vymyjte jarovou vodou a vydezinfikujte octem – ať už klasickým, nebo jablečným. A nezapomeňte přidat výše uvedený odpuzovač.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]