Před příchodem zimy se musí zahrádkáři pustit ještě do celé řady podzimních prací. Odkládat je až na jaro se totiž nevyplácí.
Je tu listopad, bez mrazu a sněhové pokrývky, takže všichni zahrádkáři mají ještě poslední možnost připravit svou zahradu na zimu tak, jak se patří. I když si mnozí z vás mohou myslet, že zahrádkáři na podzim žádnou práci nemají, dopustili byste se velkého omylu. Sklizní totiž péče o zahradu nekončí. A co by majitelé zahrádek neudělali nyní na podzim, to by je čekalo zjara. Jenomže jarních prací je takové množství, že si nikdo nemůže dovolit odkládat podzimní údržbu na jaro.
Po sklizni je zapotřebí uklidit a upravit záhony
Sklidili jste všechno do posledního plodu? Tak teď zbývá vytrhat všechny usychající stonky a natě. Ať se jedná o rajčata, okurky nebo stonky po hrášku. A také plevel. Až ze záhonu odstraníte veškerou organickou hmotu, rozhodnete se, zda provedete rytí, a přitom zapravíte do půdy kompost nebo odleželou chlévskou mrvu. Anebo letos rýt a organicky hnojit nebudete a jen záhon mírně motykou prokypříte. Každopádně by měly být záhony před zimou čisté a připravené na novou sezonu. A nezapomeňte přihrnout pórek!
Podzimní střih keřů
V listopadu je vhodné prostříhat keře remontantních maliníků. Někdo v tomto období prostříhává i angrešt a rybíz, jiní to nechávají na konec února. Dále v listopadu můžete prostříhat jasmín, zlatici, lísku, šeříky. U ovocných stromů odstříhejte suché a poškozené větve a rovněž odstraňte zbývající plody.
Podzimní postřik zahrady, díky kterému se vám slimáci vyhnou obloukem: Využijte tyto přísady z kuchyně
Výsadba česneku
Kdo se chystá na výsadbu česneku, provádí ji právě v těchto dnech, tedy nejlépe v první půlce listopadu; nejpozději však 14 dní před ohlášením mrazů. Česnek se sází poměrně hluboko, takže než půda promrzne, stačí zakořenit.
Úprava trávníku
Je důležité, abyste před příchodem zimy z trávníku vyhrabali všechno listí. Může být totiž plné škůdců a nežádoucích patogenů, tak si je na zahradě nenechávejte. Navíc pod vyšší vrstvou listí hyne trávník, drží se v něm plísně a také se v něm chystá přečkat zimu škodlivý hmyz a další organismy. Před příchodem mrazů je vhodné vyhrabaný trávník pohnojit přípravkem s obsahem draslíku a fosforu, uvádí web Deccoria.
Škůdci, hniloba, plísně
Prohlédněte stromy i keře, a to jak ovocné, tak i okrasné, zda nejsou plné škůdců, hniloby nebo plísní. K jejich likvidaci použijte přípravky, které jsou běžně na trhu, anebo si můžete připravit různé jíchy ze zelených bylin, kupříkladu z kopřiv. Tentokrát jsou stále ještě zelené, tak je využijte dřív, než je spálí mráz.
Mulčování rostlin a další listopadové práce
Některé citlivější rostliny, zejména ty, které jste sázeli nyní na podzim, můžete před zimou namulčovat. V prvních dvou až třech letech vám za mulč budou vděčné mladé stromky i keříky, ba i některé trvalky, a hlavně růže. Nejlepší by bylo, kdybyste jako mulč mohli použít kompost. Nejen, že by rostliny ochránil před mrazem či nadměrnou vlhkostí, ale průběžně by rostliny zásoboval živinami, radí na webu ExpertSergeFerarri.
Všechny stromy a keře před zimou dostatečně zalijte, často jim hrozí uschnutí. No, a když jsou v pořádku záhony i rostlinstvo, přijde na řadu čištění nářadí a jeho úklid do kůlny. Prostě zahrádkář se nikdy nenudí; když na zahradě zrovna nepracuje, tak o této práci alespoň přemýšlí… Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak se na podzim postarat o růže.
Napište komentář