Správná péče o lednici zaručí její dlouhou životnost

Pořízení nové chladničky není zrovna levná záležitost. Přáním každého z nás tedy je, aby vydržela sloužit co nejdéle. Může se stát, že i nový výrobek může být vadný nebo se nějak pokazit i bez našeho přičinění, ale většinou o délce životnosti rozhodujeme tím, jak k dané věci přistupujeme. Jak o ní pečujeme. Čím více se o novou věc staráme, tím déle nám pak vydrží sloužit.

Chladnička je naprostý základ každé kuchyně. Život bez ní si už dnes prakticky nelze představit. Právě proto je více než nutné dbát o její údržbu. Přinášíme tipy, jak díky péči o chladničku prodloužit její životnost.

Správné umístění

Prvním krokem je správné umístění chladničky. Nezřídka se stává, že lednička doslouží poměrně brzy, právě kvůli špatnému umístění. Kompresor lednice překonává každičkou minutu nemalý teplotní rozdíl – mezi teplotou v místnosti a navolenou teplotou. Je tedy nevhodné postavit lednici vedle sporáku, radiátoru či jiného tepelného zdroje. Nejvhodnější je pro ledničku, když ji postavíte ke zdi, která sousedí s další místností. Tam teplota tolik nekolísá.

Vhodná velikost chladničky

Pokud si pořídíte ledničku větších rozměrů, ale zůstává naplněna jen do 50%, pak je to špatně. Ideální pro funkčnost chladničky je, když je naplněná na 70%. Poloprázdná chladnička spotřebuje více energie na chlazení. Více vychlazených potravin udrží v chladničce stabilnější teplotu, tím se sníží i celková spotřeba. Nenechávejte tedy chladničku poloprázdnou příliš dlouho.

Čistota souvisí s funkčností

Možná vám to přijde legrační, ale ona čistota skutečně souvisí s funkčností lednice. Nečistoty, které se mohou hromadit především kolem těsnění způsobí, že se zvýší spotřeba elektrické energie. Zanesené těsnění umožňuje pronikat teplu dovnitř. Je tedy potřeba pravidelně chladničku čistit, včetně těsnění. Nehledě na množství bakterií, které v záhybech těsnění může ulpívat.

Další tipy v péči o chladničku

  • Nikdy ji nenechávejte příliš dlouho otevřenou

  • Než z ní něco vytáhnete, pořádně si promyslete, co vše budete ještě potřebovat – omezíte tím otevírání a zavírání chladničky

  • Nevkládejte do lednice nikdy teplá jídla

  • Zvolte ideální teplotu

  • Pravidelně odmrazujte a čistěte

  • Luxujte i pod lednicí a oprašujte ji i ze zadní strany

  • Nezapomínejte utírat prach ani z horní části chladničky

  • Používejte nádobí vhodné do chladničky

Fotografie: Pixabay, Freepik