Suchá místa na trávníku jsou špatným znamením. Mohou poukazovat i na nevhodné pH a hnojení

Fotografie: Depositphotos

Suchá místa v trávníku jsou poměrně nevzhledná. Hlavně však upozorňují na to, že s trávníkem a jeho růstem je něco v nepořádku.

Suchá místa v trávníku mohou být zapříčiněna různými faktory. Na trávníku jste delší dobu něco skladovali, starý trávník plstnatí a odumírá, trávu může ničit moč domácích zvířat, plísně nebo škůdci, popřípadě i nadbytek hnojení, kdy trávu vlastně sami spálíte. A na nekvalitní půdě může stejně tak jít o nedostatek přihnojování, uvádí web Deccoria. S ozdravením suchých a zplstnatělých míst v trávníku neotálejte a škody napravte nyní v dubnu.

Jak se zbavit suchých míst

K trávníkovým škůdcům patří zejména krtci, kteří dokáží v předjaří rozrýt takřka celou zahradu. Dále jsou to háďátka a hlístice – ti poškozují kořenové systémy travin. To pak vede k oslabení rostlin a žloutnutí trávy. V trávníku se často objevuje i plíseň sněžná nebo rhizoktonióza. Ty se rozvíjejí při nadměrné vlhkosti a nedostatku slunce a také při moc hustém trávníku. V těchto případech budete muset použít specializované přípravky. U plísní a houbových chorob by měly tyto prostředky obsahovat fungicidy, proti háďátkům využijte insekticidy.

Starý, plstnatý a žloutnoucí trávník bude potřebovat větší péči. Jednak jste možná zapomněli na hnojení a zalévání, ale může jít i o jiné důvody. Třeba nemáte vhodnou půdní chemickou reakci – pH zeminy pod trávníkem by se mělo pohybovat mezi 5,5–6,5. Zkuste pH změřit pomocí lakmusového papírku z lékárny. Pokud se jedná o malý kousek vyschlého či plstnatého trávníku – třeba jen vylysalá místa – postačí k nápravě kovové hrábě, hnojivo, zemina s trochou písku a travní semínko k dosevu.

Po pařezu na zahradě nezůstane ani stopa. Spolehlivě ho odstraní epsomská sůl i obyčejný petrolej

Poškozená místa vyčistěte – zbavte je zbytků trav a prohrabejte železnými hráběmi, doporučuje web ImproveTheLawn. Pak můžete nanést osivo a lehce zasypat vlhkou zeminou s pískem. Druhou možností je dosev přímo promísit s novou zeminou a také rovnou s přípravkem pro jarní hnojení trávníku. Průběžně zalévejte. S posekáním nově narostlé trávy nepospíchejte, mohli byste ji vytrhat i s kořeny. Počkejte až na druhé letní sekání – to už se vytvoří drny a trávník bude trvanlivější. I tak nastavte sekačku na 5–6 cm, později můžete snížit na 4 cm.

Vertikutace trávníku

Jedná-li se o větší znehodnocené plochy trávníku, bude vhodné, když si pořídíte anebo zapůjčíte vertikutátor. Tento nástroj provzdušní půdu, takže se ke kořenovému systému dostane jak kyslík, tak i dostatek závlahy. Nože vertikutátoru také naruší kořeny, čímž je donutí k vydatnějšímu odnožování.

Po vertikutaci můžete dosévat (na velké plochy využijte secí stroj, dosev bude rychlejší, a hlavně docílíte rovnoměrného rozložení osiva) i přihnojovat (použitím vícesložkového hnojiva zajistíte svému trávníku vyváženou výživu). O správném jarním přihnojování trávníku pro jeho skvělý vzhled jsme na webu BydlímeÚtulně už psali. A pokud nebude na jaře dostatek deště, průběžně trávník zalévejte.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*