Praktické tipy pro výběr dětské postýlky

Postýlka je místo hned po mámině náruči, kde miminko tráví nejvíce času. Tudíž by mělo jít o pohodlné a především bezpečné místo. Vybrat vhodnou postýlku pro své dítko je příjemným úkolem každé maminky a tatínka, kteří se snaží svému štěstíčku dopřát jen to nejlepší.

Přinášíme vám tipy, jak takovou postýlku vybírat. Určitě se nemusíte omezovat pouze na výběr postýlky, vybírat lze i mezi dalšími alternativami – kolébky a koše. Tak či onak nákup postýlky vás nakonec nemine.

  • Koš – nabízí méně vnitřního prostoru, ale miminko se v něm cítí bezpečně. Vhodný je pouze na několik prvních měsíců.
  • Kolébka – i kolébka nabízí oproti postýlky mnohem méně prostoru. Nicméně koš i kolébka mají výhodu snadného přemísťování. Kolébáním maminky rády uklidňují svá dítka, ale doktoři to moc nedoporučují.
  • Dětská postýlka – oproti kolébkám a košům je na dlouhou dobu. Dětská postýlka není pouze otázkou vzhledu. Vybírat postýlku podle vzhledu by se nemuselo vyplatit. Při výběru je klíčové bezpečí, nezávadnost materiálu a celková kvalita

Výběr postýlky

  • Nejdůležitějším bodem je u postýlky konstrukce, jež by měla být pevná a stabilní. Nejčastěji se používá bukové dřevo, které je dostatečně tvrdé a odolné. Zároveň z tohoto typu dřeva nevznikají třísky, které by mohly způsobit zranění. Zvolíte-li postýlku opatřenou nátěrem, dbejte na zdravotně nezávadný nátěr.
  • Mimo pevnosti a stálosti je důležité bezpečí v okamžiku, kdy necháte svůj poklad v postýlce spinkat či někam odběhnete. Při výběru postýlky sledujte i vzdálenost svislých prvků (doporučení je minimální rozestup 2,5 cm a maximální 6,5 cm). Tím zamezíte, že dítko v nestřeženém okamžiku prostrčí mezerami končetinu či hlavičku. Celkově prostudujte bezpečnost postýlky.
  • Pevný materiál, bezpečnost a celková kvalita. Mnohdy to však znamená, že musíte sáhnout hlouběji do peněženky. Nicméně dětská postýlka je investice na několik let. Je-li vašim přáním, aby vybraný model splnil veškerá kritéria a poskytl dítku jen to nejlepší, pak rozhodujte podle kvality nikoliv ceny.

Kvalitní matrace

Posledním bodem je pak matrace, která přispěje k pohodlí. Matrace do dětské postýlky by měla být prodyšná, vzdušná a zajistit tělíčku správnou oporu, protože dětská záda jsou nezpevněná. Nespoléhejte v tomto případě na molitanové matrace. Dobrou volbou jsou matrace z přírodních materiálů. Například kokosové vlákno. Samozřejmostí je i snímatelný prací potah.

Obrázek: pixabay