Prát oblečení lze i bez pracího prášku pomocí gelové kapsle. Ne vždy je to ovšem nejlepší nápad

Každá hospodyňka preferuje odlišné typy pracích prostředků při praní. Nejčastěji jsou používané klasické prací gely, které se lijí do zásuvky v pračce, nebo prášky sypké. Ty jsou k dostání na trhu již mnoho let. Vybírat lze z mnoha druhů a značek pracích prášků. Někdy je opravdu složité se vyznat v tom, jaký je vlastně ten nejlepší.

Hitem v posledních letech jsou i takzvané gelové prací kapsle, které obsahují 2 v 1. Tedy aviváž a prací prostředek v jedné dávce. Ne všem ale takový produkt může vyhovovat.

Gelové prací kapsle versus klasický prací produkt

Gelové prací kapsle mohou prádlo při správném užití dokonale vyprat, občas se ale mohou vyskytnout komplikace spojené s jejich používáním. Jaké to jsou?

  • Zvýšená tvorba pěny v bubnu pračky. Ta může přetéct přes nádržku pračky ven.
  • Velice silné aroma na prádle i v bubnu pračky.
  • Kousky nerozpuštěné kapsle na oblečení. Při nižších teplotách během praní se může stát, že gelová kapsle se zcela nerozpustí.
  • Nedokonalé vymytí pracího prostředku z tkanin. Což může mít za následek to, že prádlo změní svou strukturu a při nošení na těle způsobí svědění a různé alergické reakce.

Jaké produkty k praní používat?

V případě, že gelové kapsle použijete správně, můžete se těchto obtíží vyvarovat. Avšak i přesto má jejich používání svá úskalí. Ne všem musí vyhovovat. Nejlepším možným řešením je zůstat u oblíbeného pracího gelu, nebo prášku.

Ten jednoduše nalijete, nebo nasypete v přiměřeném množství do zásuvky pračky a docílíte dokonalého výsledku bez jakýchkoliv patálií. Určitě je vhodné rozlišovat produkty na bílé a barevné prádlo, a to skutečně třídit, aby nedošlo k nechtěnému zbarvení tkanin.

Určitou výhodu má dle odborníků spíš prací gel, který je vyráběný ve vyšší koncentraci, má lepší schopnost se plně rozpustit, a tudíž ho spotřebujete při praní méně. V případě, že je váš oděv silně znečištěný, je zase lepší použít standardní práškový prací prostředek.

Pokud se potýkáte s rozsáhlými skvrnami na oblečení, doporučuje se před praním nečistotu pokropit speciálním přípravkem na odolné skvrny. Poté oblečení vyperete klasickým způsobem. Obecně je dobré preferovat prací prášky ekologické, které jsou šetrnější jak k prádlu, životnímu prostředí, tak i k samotnému spotřebiči.

Zaměřte se také na druh tkaniny, z které je oblečení vyrobené

Třídění prádla je před samotným praním nezbytné. Zaměřit byste se měli nejen na jeho barvu, ale i na materiál, z kterého je oblečení vyrobené. Jiný prací program vyžadují tkaniny jemné i hrubší.

Na jemné prádlo jsou vhodné programy ručního praní a také šetrné prací prostředky. Pokud perete funkční prádlo, rozhodně do pracího cyklu nepřidávejte žádnou aviváž. Ta by mohla póry v oblečení ucpat a nákladné funkční oblečení by se stalo prakticky obyčejným, bez termoizolačních, nebo odvětrávacích vlastností.

Fotografie: Depositphotos