Bez šikovné ochrany růží před zimou budou příští sezónu strádat. Řešením je kompost i rašelina

Fotografie: kallerna / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud se na vaší zahradě nachází růže, rozhodně nečekejte až na příchod prvního mrazíku. Jakmile nebudete tyto květiny chránit před zimou, budou další sezónu zcela k ničemu.

Ale jak je tedy ochránit? Nestačí je totiž jen zakrýt mulčem. Je to sice jeden z kroků ke komplexní ochraně, samotný ale není efektivní. Hodně lidí růže ochraňuje už na podzim, což je však většinou velká chyba. Hodí se to totiž jen pro odrůdy, které vám kvetou jednou za rok. Jakmile tyto opadají, květy zastřihněte. Stonky ochráníte mastí proti plísním. Jakékoli jiné druhy je potřeba stříhat až na jaře, respektive když se teplota nedostane pod nulu. Zaměřme se však na zimu.

Stonková mohyla

Přímo u stonku navršte postupně hromadu vysokou asi 20 centimetrů. Ideálním složením je kompost nebo zemina s rašelinou. Květiny tak ještě více zpevníte, současně zajistíte propustnost. Jak podotýká DomekIOgródek, je třeba se vyhnout těžké rašelině. Má hodně vody, což vede jen ke hnilobě kořenů. Celé záhony se pak dají pokrýt ještě listím, šiškami, případně kůrou. Kořeny tak budou chráněny před mrazem, současně ale přístupné vodě.

Po vytvoření hromádek jsou na řadě samotné růže. Ideálním řešením je tady bílá agrotextilie. Materiál totiž výborně chrání jak před mrazem, tak i prudkým větrem. Současně omezuje veškeré ztráty vody. Ovšem co zahradník, to použití jiné textilie. Jak upozorňuje NašeKrásnáZahrada, má každá zima trochu jiný průběh. Kolikrát tak nezbývá než vyzkoušet, co růžím nejvíce „sedne“. Kritická je však ochrana krčku v zemi a spodku rostliny. Plné zakrytí je spíše pro choulostivé rostliny.

růžové růže košík
Fotografie: Pixabay

Podzimní péče o orchideje zajistí kýžené výsledky. Zaslouží si odpočinek i dostatečné větrání

Bílá versus černá

Dejte si pozor i na barvu textilie. Bílá odrazí slunce, v tmavých verzích se vám růže snadněji zapaří. Za žádných okolností ale růže nebalte do igelitu nebo jiného materiálu, který je nepropustný. Ve skutečně tvrdém podnebí lze kryt ještě vycpat slámou či listím. Celá rostlina tak bude opravdu v bezpečí. Pamatujte, že růže ohrožují i škůdci, o těch už jsme na Bydlíme Útulně psali. Pokles teplot ještě neznamená ochranu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]