Prevence je základ aneb čtyři způsoby, jak zabránit návštěvám hmyzu

Pavouci, mouchy, vosy, komáři a jiný hmyz dokáží pořádně znepříjemnit letní měsíce. Při větrání, které je potřeba, otevíráme bránu těmto nezvaným hostům a společně s čerstvým vzduchem je pouštíme dovnitř. Někteří však mohou přenášet i onemocnění, napadat naše potraviny nebo dokonce vyvolávat alergii.

Proto je dobré minimalizovat jejich výskyt u nás doma. Mnohem lepší je prevence, jak se praví: připravenému štěstí přeje. Aneb vzhůru za kvalitním spánkem. Protože v opačném případě vám bude v uších znít protivný bzučivý zvuk a vy se pořádně nevyspíte.

Bylinky a koření na parapetu

Existují vůně, které my přímo zbožňujeme, zatímco hmyz totálně nesnáší. Buď můžete tyto rostlinky pěstovat přímo na okenním parapetu anebo si z nich alespoň vytvořit vonné dekorace. Různé mističky nebo závěsné ozdoby na okno. Co vše lze použít? Tak třeba mátu pepernou, rozmarýn, hřebíček, skořici, levanduli, rozkrojené limetky, ale i šalvěj, šantu kočičí. Použít můžete i to, co máte běžně doma – česnek a cibule. Parapet můžete osázet i květináči s pelyňkem, muškáty, afrikány. Můžete pravidelně otrhávat lístky a nechávat v místnosti.

Sítě do oken i dveří

Nejlepší je bezpochyby prevence. Proto je nejvhodnějším tahem – nepustit nezvané hmyzí návštěvníky do našeho domova. Jak to udělat? Investovat do sítí proti hmyzu. Ty lze instalovat jak do oken, tak do dveří: vstupních, balkonových i terasových. Díky tomu se už nemusíte obávat nechávat otevřeno na zahradu, abyste doma vydýchaný vzduch vyměnili za čerstvý. Síťovin existuje několik typů. Odolnější proti protrhnutí, protipylová vhodná pro alergiky ale zároveň i různé mechanismy. Záleží na typu oken a dveří.

Odpuzovače a rozprašovač

Odpuzovače a rozprašovače si můžete koupit nebo vyrobit doma. Opět je možné použít řadu koření a bylinek, esenciálních olejů. Nejenže krásně provoní domácnost, ale slouží i jako prevence. A když už nějaký neřád najde cestu k vám domů, bude zase honem hledat, kudy ven. Skvělou pomůckou jsou i žárovky a lampy proti hmyzu, které se často využívají u vchodových dveří nebo na terase.

Pastičky, mucholapky

Pastičky a mucholapky jsou skvělými pomocníky, když se přeci jen některému hmyzu podaří proniknout do domu/bytu. Mucholapky a různé pastičky lze opět buď koupit nebo svépomocí vyrobit.

Fotografie: Considerable, Tesa