Na stěnách jejich domácnosti se objevily tmavé skvrny. Místo plísně se však jednalo o hmyz

Fotografie: Infrogmation / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.5

Britská rodina narazila ve svém domě na velmi neobvyklý problém. Nejdříve se jednalo o zvláštní bzučivý zvuk. Pak se na stěnách objevily tmavé skvrny neznámého původu.

Majitelé Andrew a Kate Dempseyovi si zprvu mysleli, že jde zkrátka o vlhkost. Problém dostal jiný rozměr, když tekutina ze zdi začala i odkapávat. Kate se svěřila, že se vývojem situace rozhodla k detailnějšímu průzkumu toho, co se vlastně na zdech projevuje. Myslela si totiž, že jde o vodu, kapky se však chovaly docela jinak. A největším překvapením pro ni bylo zjištění, že to celé voní sladce. Co to tedy na stěnách prosakovalo?

Co nám to tady kape ze stěn?

K jejímu překvapení šlo o normální med. Na základě tušení se pár rozhodl pro drastické opatření. Jakmile odstranili palubky v patře, zůstali stát jako opaření. Jejich dům se totiž proměnil v jeden obrovský včelí úl. Prostor za palubkami byl plný včel, medu a larev. Pod podlahou se skrývaly obrovské plástve. Kate podotkla, že to celé vypadalo velmi odpudivě a jako scéna z natáčení hororového snímku. Vše chtěli nechat odstranit speciální firmou.

Služby specialistů byly však oceněny na 10 000 liber (267 000 Kč). Manželé tedy raději požádali o pomoc kamaráda, se kterým pak po dobu celých 4 týdnů rozebírali podlahu. Teď britský pár varuje na sociálních sítích všechny ostatní. Mají pravidelně kontrolovat všechny typy budov, ve kterých žijí nebo se jinak dlouhodobě pohybují. Včely totiž mohou – jak je vidět – způsobit závažné, a tudíž i velmi nákladné škody. A v domácnosti je také nikdo příliš nečeká.

Jak se včely vlastně dostanou do domu?

Včely se k vám domů mohou dostat náhodou, tím pádem i dočasně. Dochází k domu během hledání dutiny na hnízdo. Včelí královna pak podniká stejnou cestu kvůli místu k zazimování, běžně se vyskytuje v důlcích pod listím. Problém je, že jakmile jsou uvnitř, poměrně často bojují s odchodem. Nejčastějším způsobem samotného příchodu je při běžně otevřeném okně nebo dveřích. To je typické hlavně pro královny, které chtějí přezimovat.

Stejně tak se mohou dovnitř dostat skrze ventilaci a další škvíry. To se děje především u kuchyně nebo koupelny. Případně desky dovolující přístup na půdu. Přístupnou trasou je také komín. Přitahují je obecně tmavší prostory, jakožto potenciální místo pro hnízdo. Problém je, že jejich vytoužený tmavý prostor se záhy jeví jako mnohem světlejší, ačkoli si ho zvolily kvůli tmě. Potom zkusí utéct jakýmkoli směrem k nejjasnějšímu zdroji světla.

Změna podmínek a nasměrování

Poměrně spolehlivou metodou je ztmavení pokoje a zdůraznění světlého vodu v podobě otevřeného okna. Včely tak budou hledat světlé místo a vydají se přímo k cestě ven. Výjimku tvoří zimní období. Koncem podzimu budou včelí královny hledat vhodné místo k přezimování. Právě tehdy je lze najít v tmavých a nepříliš používaných místnostech.

Zdroj: Webniusy

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]