Ručně vyráběné koberečky do domácnosti – zkusíte to také?

Jen těžko si lze představit, že by někdo podcenil význam koberců v našich domácnostech. Mimo estetické má i několik užitečných funkcí. Ohřeje nohy, je na dotyk příjemný, tlumí pády, zvuky, zachytává nečistoty, což se může zdát na první dojem nepraktické, ale opak je pravdou.

Jde-li o několik menších koberečků, lze je snadno čistit a udržovat. Některé je možné dokonce i prát v automatické pračce. A výhodou těch doma vyrobených je, že si sami zvolíte materiál, barvu a kreativní pojetí. Bonusem pak je určitě i to, že můžete využít nepoužívané materiály, které se vám válí doma.

Stará trička, svetry, povlečení, závěsy. Asi se nyní ptáte, jak lze vyrobit ze závěsu kobereček? Zcela snadno – stačí starý závěs nastříhat na proužky a dále je pak různým způsobem zpracovat. Uplést copánky, konce sešít a skládat jeden vedle druhého nebo rolovat do kolečka. Anebo nastříhané proužky použít k háčkování. Případně nastříhat různé látky na čtverečky a sešít k sobě (patchwork) a spodní stranu pak začistit. Způsobů, jak opatřit svůj domov koberečky existuje mnoho. Přinášíme vám inspiraci, třeba se vám něco bude líbit a pustíte se do práce.

Bambulkový kobereček

Sešlo se vám doma několik starých svetrů, případně máte hodně zbytkové vlny a přemýšlíte, co s ní? Tvoření bambulek si určitě pamatujete ještě ze školy. Pak stačí pouze použít mřížkový základ, kde protáhnete smyčku z vlny, utvoříte uzel a bambulku přichytíte. Nemáte-li mřížkový základ, nevadí. Vystřihněte z pevnější látky tvar koberečku, jaký chcete a bambulky na tuto látku přišijte jednu po druhé.

Kreativní kobereček

U tohoto kreativního koberečku můžete použít starou háčkovací přízi a veškeré své nápady. Háčkování, pletení, motání, sešívání. Výhodou je, že zde využijete vlnu různé tloušťky. Tento kobereček se hodí k jaru a létu, protože je krásně pestrobarevný, ale klidně může být pouze ze tří barev nebo tón v tónu.

Provázkový kobereček

Tento kobereček je velmi snadný. Provázek budete pouze smotávat a hned sešívat, aby se pochopitelně nerozmotal. Případně slepovat kvalitním lepidlem a můžete i jednotlivá kolečka vypodložit pevnější látkou. Metod jak ho zhotovit existuje vícero. Sešívat lze ručně, ale i na šicím stroji. Pak si nastříháte stará trička nebo jinou barevnou látku na tenké proužky a pro veselost ještě prošijete cik cak.

Jak na copánkový kobereček

Obrázky: freshdesignpedia.com