
Hnojit česnek byste měli hned zjara. Ten, co jste vysadili na podzim, můžete už na přelomu března a dubna, ten, který sázíte na jaře, asi tak o měsíc později.
Pokud chcete, aby všechny rostliny na vaší zahradě byly zdravé a silné, je zapotřebí, abyste je průběžně přihnojovali. Platí to zejména pro ovocné stromy i keře a zeleninu, ale ani okrasná zahrada nebude prospívat, když ji sem tam nepřihnojíte. A rozhodně i poměrně nenáročná plodina, jakou je česnek, potřebuje výživu, aby stroužky stály za to.
Druhy hnojení na trhu
Všechny rostliny potřebují hnojit ve správnou dobu a vhodným hnojicím přípravkem. Vzhledem k tomu, že dnes pro každou skupinu rostlin existují speciálně namíchaná hnojiva, nebudete s tím mít žádnou starost. Koupíte a přihnojíte. A ještě si můžete vybrat, jestli si pořídíte zahradnický substrát s hnojivy, která se budou postupně uvolňovat po celých šest týdnů, hnojivo kapalné nebo gelové, které se přidává do zálivky, anebo hnojicí prostředek v granulích.
Přihnojování česneku
Kdo chce pěstovat česnek, měl by ho vysazovat do kypré a na živiny bohaté půdy. To znamená, že by měl být záhon včas prohnojen statkovými hnojivy nebo kompostem. A před příchodem zimy pak česnek vysadíte. Jakmile zima odezní, začnou z půdy vykukovat listy česneku. Když povyrostou do výšky 12–15 cm, můžete začít přihnojovat, doporučuje web HomesAndGardens.
Jahodníky je velice důležité správně vysadit. Roli hrají i rozestupy a hloubka
První hnojivo by mělo dle webu GardeningKnowHow obsahovat větší množství dusíku, neboť ten podporuje růst zelené hmoty. Může to být například dusičnan amonný. Na 8litrový kbelík vody ho přimíchejte asi 20 gramů. Nepolévejte rostliny, ale zálivku aplikujte k rostlině přímo na zeminu.
Kdy hnojit česnek podruhé
Jestli přidáte první hnojivo už v březnu, na konci dubna nebo na počátku května můžete přihnojit třeba guánem nebo slepičinci v granulích. Posypte jimi okolí jednotlivých rostlin, zalijte a namulčujte organickou hmotou. Vhodná je posekaná tráva, která už se pořádně rozrostla, může to být třeba i sláma, v krajním případě i textilie. Je to nutné, aby vláha tak rychle nevysychala. Po aplikaci granulátu zalévejte méně, ale častěji – jde o to, aby se hnojivo rozpustilo a proteklo ke kořenům.
Česnek koření mělce, takže nejsou zapotřebí desítky litrů vody, která by protekla hluboko. Je nutné pár dní půdu udržovat vlhkou do hloubky asi 15 cm. Dalším vhodným hnojivem je Cererit s guánem, který je určený pro pěstování cibule a česneku. Pořídíte-li si vícesložková hnojiva, budou dodávat česneku živiny až 60 dní. Takže můžete hnojení na přelomu května a června vynechat. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, čím hnojit jahody, aby byly velké, zdravé, šťavnaté a chutné.
Zdroje: GardeningKnowHow, HomesAndGardens
Napište komentář