Přírodní tipy na čištění spár mezi dlaždicemi a lesklou podlahu. Vaše domácnost bude doslova zářit čistotou

Fotografie: Pixabay

Během let mohou dlaždice v kuchyni nebo v koupelně ztmavnout a je čím dál obtížnější je čistit. Důležitá je pravidelná údržba.

Někteří se rozhodnou, že dlaždice i spáry mezi nimi budou čistit chemickými přípravky. Takové prostředky však mohou poškodit podlahu a způsobit popraskání nebo odlupování. Pro optimální čištění spár u dlaždic rozhodně není třeba žádný speciální produkt. Ukážeme vám hned pět přírodních způsobů, jak podlahu rozzářit a udržet ji čistou.

Fotografie: Freepik

Nadměrná vlhkost škodí

V obchodech koupíte mnoho různých výrobků na čištění domácnosti. Ne vždy jsou však tou správnou volbou. Spoje mezi dlaždicemi mohou kvůli nadměrné vlhkosti ztratit svoji původní barvu a stát se porézními. Dokonce může dojít ke ztrátě účinnosti proti protékání vody. Zkuste místo chemie použít hydrogenuhličitan sodný. Jedlá soda je vhodná na mnoho věcí. K čištění spár smíchejte čtyři lžíce sody a horkou vodu. Směs poté rozetřete, nechte působit a následně povrch drhněte kartáčkem. Nakonec ho opláchněte vodou.

Fotografie: Freepik

Využít můžete také peroxid vodíku. Ten pomůže s bělením i s leskem dlaždic. Pokud jsou spoje ucpané, nalijte peroxid do rozprašovače a poté ho nastříkejte na každou dlaždici. Přípravek nechte působit zhruba deset minut a poté ho vetřete vlhkou houbou. Peroxid pak z podlahy opláchněte studenou vodou a nechte ji uschnout. Podobně funguje i bílý ocet. Stačí smíchat ocet a vodu v poměru 3 : 2 a rozstříkat ho rozprašovačem. Taktéž nechte deset minut působit a pak setřete hadříkem.

Jedlá soda s jarem je výhra

Směs jedlé sody a mycího prostředku vám dlaždice také perfektně vyčistí. U této metody začněte tím, že smícháte 3 polévkové lžíce jedlé sody a 2 polévkové lžíce bílého octa s šálkem horké vody. Potom přidejte ještě lžíci jaru a míchejte, dokud nezískáte hladkou texturu. Tuto směs pak nalijte na dlaždice a nechte pár minut působit. Nakonec dlaždičky i spáry vyčistěte kartáčkem na zuby nebo na ruce. Nakonec vše stačí opláchnout čistou vodou.

Fotografie: Freepik

Posledním přírodním typem je využití jablečného octa. Ten má totiž nejen zdravotní výhody, ale je také skvělý na čištění domácnosti. Stačí smíchat dva hrníčky jablečného octa se stejným množstvím vody. Poté tento roztok nalijte na dlaždice. Tekutinu následně kartáčkem pořádně rozetřete po celé ploše a nechte ji pět minut působit. Potom každou dlaždici umyjte hadříkem namočeným v horké vodě. Tím odstraníte špínu. Ještě jednou pak povrch utřete čistou vodou.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]