Dlaždice jako zrcadlo: Špinavý povrch bude vypadat jako nově položený díky octu a jedlé sodě

Fotografie: Acabashi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Usnadněte si práci při mytí koupelny a využijte pro čištění dlaždic tyto jednoduché triky. Vaše koupelna bude opět dokonale čistá a bude zářit jako nová. 

Koupelna často bývá jednou z nejhůře čistitelných místností v celé domácnosti. Vlivem vysoké vlhkosti a časté přítomnosti vody se veškeré nečistoty stávají trvalejšími a odolnějšími. Usazeniny vodního kamene pak čisticí proces ještě ztěžují a prodlužují. Naštěstí existuje několik vychytávek, které vám při mytí koupelny mohou všechnu práci usnadnit. Takto snadno jakékoliv dlaždice vyčistíte a navrátíte jim jejich původní zářivý lesk.

Začněte suchým čištěním

Než se pustíte do samotného mytí dlaždic, nejprve z nich setřete všechen prach a jemné nečistoty. Pokud tento krok vynecháte, budete při následném mytí tyto nečistoty roznášet po celé koupelně. Pomocí měkkého hadříku nebo vysavače prach odstraňte a následně dlaždice omyjte čistou horkou vodou, jež naruší strukturu zaschlých ztvrdlých nečistot.

Dlaždice šetrně omyjte

K vyčištění dlaždic v koupelně nebo kuchyni můžete použít buď speciální přípravky či pasty z obchodů, nebo si můžete vyrobit vlastní čističe. S různými nečistotami si skvěle poradí jedlá soda i ocet, jež navíc mají i dezinfekční vlastnosti. Při mytí dlaždic však používejte výhradně měkké pomůcky. Myjte je měkkým hadříkem nebo měkkou houbou. Nepoužívejte k odstranění skvrn drátěnky ani žádné ostré předměty. Povrch dlaždic byste poškrábali a vlivem drobných oděrek by zmatněly.

Vyčistěte dlaždice domácími prostředky

Abyste dlaždice účinně vyčistili i bez chemie, využijte k jejich očistě jedlou sodu a ocet. Extra spolehlivý čisticí prostředek si vyrobíte smícháním jednoho hrnku octa se čtyřmi litry vody nebo ve stejném množství vody smíchejte čtyři lžíce jedlé sody. Obě tyto směsi dokonale rozpouští tuk i další usazeniny. Můžete do roztoku přidat pár kapek běžného prostředku na mytí nádobí a mycí účinky ještě zesílit. Jakmile dlaždice vyčistíte, důkladně je omyjte čistou vodou.

sprcha kachličky
Fotografie: Pixabay

Dodejte dlaždicím zářivý lesk

Matný vzhled dlaždic mohou způsobovat zbytky čisticích a mycích přípravků nebo stopy vodního kamene. Abyste po vyčištění dlaždic docílili požadovaného lesku, přetřete je leštičem na keramické povrchy nebo oplachovým prostředkem pro myčky na nádobí. Následně dlaždice otřete měkkým hadříkem z mikrovlákna a budou se lesknout jako nové.

Vyčistěte spáry mezi dlaždicemi

Abyste spáry mezi dlaždicemi vyčistili, připravte si čisticí pastu z jedlé sody, vody a citronové šťávy. Do nádoby s rozprašovačem nasypte půl hrnku jedlé sody, přidejte třetinu hrnku citronové šťávy a čtvrt hrnku octa. Zbytek nádoby dolijte vlažnou vodou a naneste na spáry. Nechte směs chvíli působit a následně ji vydrhněte starým zubním kartáčkem.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]