Aviváž už zásadně nekupuji. Šetřím tisíce korun díky této domácí přírodní alternativě

Fotografie: Freepik

Domácí aviváž je vhodnější alternativou ke komerčním prostředkům. Lepší jsou snad jen aviváže hypoalergenní a ty na bázi rostlinných látek. Jsou ale drahé.

Běžné aviváže obsahují řadu škodlivých látek. Jak se jich při výběru vyvarovat? Jak změkčit a provonět prádlo bez nich? To je řada otázek, na které je třeba najít odpovědi. Jednou z možností je připravit si domácí aviváž, jejíž složení budete mít zcela pod kontrolou.

Co je to vlastně aviváž

Aviváž se přidává do praní zejména proto, že odstraňuje statickou elektřinu ze syntetických materiálů. Kromě toho prádlo změkčuje a provoní. Jemnější a měkčí látky se také lépe žehlí. Aviváž vlastně funguje jako takový kondicionér – uhlazuje vlákna látky tím, že je obalí. Na druhé straně se tak snižuje savost textilií i prodyšnost a ve vláknech se mohou zapouzdřit zbytky pracích přípravků.

Proto by se aviváž měla používat jen na některé druhy textilu. Nejhorší u aviváží je fakt, že běžné produkty v sobě mají chemikálie. A ty mohou působit různé zdravotní problémy. Proto chcete-li aviváž kupovanou, vybírejte tu s přírodním složením nebo hypoalergenní přípravek. Běžná aviváž obsahuje změkčující kvartérní amoniové sloučeniny (KAS), kationtově povrchově aktivní látky, syntetická barviva a umělé parfémy, aby textil voněl co nejdéle.

Kvůli této chybě zůstávají na vašem prádle skvrny. Jen hrstka lidí používá prací prášek správně

Tato směsice pochybných látek může způsobovat i u zdravých lidí astma a různé kožní problémy, jako jsou vyrážky a ekzémy, jak upozorňuje web Econea.

Na co aviváž nepoužívat

Textilní vlákno obalené avivážním přípravkem snižuje savost a prodyšnost. To je na pováženou zejména u ručníků, osušek a utěrek. Od těch očekáváte, že se do nich bude vsakovat voda. Zhoršená prodyšnost díky aviváži se vymstí u oblečení, u nějž chcete, aby odvádělo pot. To se týká hlavně spodního prádla, funkčního sportovního oblečení, kojeneckého textilu, povlečení aj.

Připravte si domácí aviváž

Základem domácí aviváže je ocet, který působí jako přírodní změkčovač a zároveň pomáhá udržovat pračku čistou od vodního kamene, plísní i bakterií. Tak tedy půl litru octa smíchejte s půllitrem vody a přidejte asi 20 kapek esenciálního oleje podle vašeho výběru. Na prádlo se nejlépe hodí levandulový, citrusový, mátový i eukalyptový. Do zásobníku na aviváž v pračce stačí nalít asi 30 ml tohoto roztoku, píše web CPykami.

Pár kapek esenciálního oleje dodá prádlu vůni
Fotografie: Pixabay

Další možností je použití půl šálku jedlé sody a půl šálku kuchyňské soli. Dobře je promíchejte a přidejte 20 kapek esenciálního oleje. Přímo do pracího bubnu přidejte dvě lžičky na pět litrů vody. Tedy podle toho, jaký prací program právě chcete použít. Sůl v tomto produktu změkčuje vodu, zajišťuje účinnější pronikání prášku do struktury tkaniny, eliminuje pachy a bakterie. Soda také změkčí vodu, pomůže vyrovnat se s nepříjemnými pachy textilu a účinně odstraní i obtížné skvrny. A esenciální olej prádlo příjemně provoní.

Už se vám stalo, že jste v kapsách zapomněli papírové kapesníčky a oblečení vložili do pračky s nimi? Pak jistě dobře víte, co je to za pohromu. Papírových cucků a žmolků je plná pračka i všechno oblečení. Jak odstranit papírové žmolky z vypraného oblečení, jsme již na BydlímeÚtulně popsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*