
Vypěstovat si svou vlastní cibuli zvládne každý zahrádkář, nemá totiž žádné přehnané požadavky na péči. Jen si dobře rozmyslete, jaký druh chcete vysadit.
Předem je zapotřebí si říci, že cibule sazečka už měla být dávno v záhonech. Zpravidla se vysazuje hned, jakmile sleze sníh a záhony rozmrznou. Tedy počátkem března, v některých lokalitách, zejména v nížině, je to možné už koncem února. Ale pokud jste cibuli ještě nevysadili, nic tak strašného se nestalo. Vysadíte ji nyní. Nejhorší, co se může stát, že cibule budou menšího vzrůstu. Sázet ale můžete lahodnou jarní cibulku, a to opakovaně během celého roku, abyste měli natě neustále k dispozici.
Různé druhy cibule
Kromě běžné sazečky se také vysazuje šalotka, zimní cibule a jarní naťová cibulka. Každá z nich se hodí k jinému účelu. Sazečka je výrazná, neboť obsahuje nejvíc silic. Proto se používá zejména do omáček nebo na pečené maso. Šalotka se svou jemnější chutí je zase vhodnější k použití zasyrova, hlavně do různých salátů a pomazánek. A naťová cibulka se hodí ke všemu. Můžete jí dozdobit brambory, polévku, saláty, přidat ji do pomazánky nebo si jí posypat chleba s tvarohem.
Pak lze ještě cibule rozlišit na jarní a podzimní – jarní se používá k běžné spotřebě, podzimní odrůdy jsou určené ke skladování. Ty spolehlivě vydrží až zase do další sezony. Kromě cibule se žlutou slupkou si můžete vysázet i cibuli bílou nebo červenou. Bílá i červená jsou mnohem jemnější chuti než ta klasická, uvádí se na webu GardenersWorld.
Jarní výsadba česneku není žádná věda. Stačí si připravit vhodnou půdu a hnojivo
Výsadba cibule
Jednotlivé cibulky před výsadbou dobře prohlédněte. Musí být suché, bez známek poškození, plísně nebo hniloby. Také nesmí zapáchat. Výsadba cibule se provádí do prokypřené půdy, nepříliš hluboko. Vlastně by měl její suchý konec ze zeminy maličko vykukovat. Vzdálenost má být 15–20 cm. Po výsadbě udržujte nějaký čas přiměřenou vláhu, aby cibulky brzy zakořenily.
Máte-li k dispozici cibulky větší, použijte je, neboť k výsadbě jsou vhodnější. A ty zbývající malinké vysázejte třeba do truhlíku za okno a budete mít zásobu zelené natě na dost dlouhou dobu. Stačí jen zalévat.
A ještě tip na závěr
Cibuli si vypěstujte, i kdybyste měli použít jen truhlíky na balkoně. Obsahuje vitamíny a zdraví prospěšné minerální látky a silice. Přispívá tudíž k rychlejšímu uzdravení při potížích s dýchacími cestami, při nachlazení a chřipce, vysvětluje web Healthline. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, že pěstiteli se můžete stát, i když nemáte zahrádku. Postačí balkon nebo terasa. Některé druhy zeleniny totiž můžete pěstovat i v nádobách, anebo v pytlích, třeba mrkev.
Zdroje: GardenersWorld, RHS, Healthline
Napište komentář