Problém s ucpaným odpadem u záchodu vyřešíte i bez návštěvy instalatéra

Fotografie: Freepik

Problém, kterým je ucpaný záchod, se už objevil v téměř každé domácnosti. Je to velice nepříjemná situace, která vyžaduje okamžité řešení, protože bez funkční toalety nechce být nikdo. Pokud se nejedná o příliš velké ucpání, můžete zvládnout problém vyřešit sami, bez pomoci instalatéra.

Mechanicky

Jako první možnost zkuste zvon k čištění odpadů. Bude potřeba hodně síly, jedině tak se vyvine dostatečný tlak, který je potřeba k uvolnění.

Fotografie: Freepik

Další možností je použití silného drátu. Drát ohněte a jeho konec obalte hadrem, aby nedošlo k poškrábání mísy. Zasouvejte jej dovnitř a ven, dokud nedojde k uvolnění nečistot.

Výbornou věcí je péro na čištění odpadu, to je ohebná hadice, kterou se dostanete hlouběji do odpadu. Často ho využívají i instalatéři.

Jestliže žádný z těchto mechanických způsobů nezabere, přichází na řadu chemické čističe, které rozpouští nečistoty usazené v odpadu. Pokud však nemáte k dispozici tyto přípravky, můžete si vytvořit také domácí čistič.

Voda a přípravek k mytí nádobí

K tomuto postupu budou potřeba pouze tyto dvě věci:

  • horká voda
  • přípravek určený k mytí nádobí.

Postup je naprosto jednoduchý. Nejprve napusťte do hrnce 4 litry vody a dejte ji ohřívat na sporák. Mezitím nalijte do záchodu přibližně 150 ml čistícího prostředku na mytí nádobí a počkejte, než se ohřeje voda. Voda musí být horká, ne však vařící, protože vroucí voda by mohla poškodit záchodovou mísu. Pomalu nalijte vodu do WC a vyčkejte alespoň 15 minut, než tento prostředek začne účinkovat. Pokud začne voda odtékat, začněte pomalu splachovat. Pokud voda stále odtéká, máte vyhráno!

Princip fungování je jednoduchý. Přípravek na nádobí umí rozpouštět mastnotu a zaschlé jídlo na nádobí. Stejně tak funguje v odpadu, kde rozpustí nečistoty, kvůli kterým ucpání vzniklo.

Tyto metody jsou účinné pouze v případě, kdy se jedná o menší ucpání. Pokud je záchod ucpaný více, nenapomůže tomu žádný čistící prostředek a budete muset zavolat instalatéra, který pomůže problém vyřešit.