
Střih růží se provádí převážně v dubnu. Nesmí už hrozit mrazy a dřeviny ještě nesmí růst. Řez v nevhodnou dobu by mohl keře oslabit i zahubit.
Přišel čas, kdy by měli zahrádkáři prostříhat růže. Proveďte udržovací řez a stimulujte růže k růstu. Tak se brzy zahalí do závoje květů. S prořezem a stříháním růžových keřů můžete začít už koncem března a pokračovat zhruba do poloviny dubna. Ve výše položených oblastech do konce čtvrtého měsíce. Je zkrátka nutné počkat, až zcela pominou zimní mrazy. Jinými slovy směrodatný není kalendář, ale aktuální počasí.
Podmínky střihu
U stříhání růží je volba vhodného období důležitá. Pokud se pustíte do řezu příliš brzy, růže mohou namrznout. A když to uděláte pozdě, růže už bude ve vegetativním stavu a po odstranění výhonků se nedokáže zotavit. K prořezávání růží si vyberte slunný den. Rány tak rychle vyschnou a sníží se riziko hniloby a plísní. Pokud budete dřevinu stříhat za deštivého počasí, riskujete, že se vlhké rány infikují. Jestliže nestihnete růžové keře prořezat včas, nechte to raději až na příští rok.
Střih růží
Nejprve odstraňte odumřelé, nemocné, zmrzlé, polámané či jinak poškozené stonky. Rostlina tak soustředí svou energii do vývoje zdravých a pevných výhonů, na nichž se brzy začnou vytvářet nová poupata. Pro omlazení keře odstřihněte také 1–2 staré výhony. Dřevina se zároveň prosvětlí. Tvarování růží závisí na druhu, který pěstujete. Řez provádějte asi tři milimetry nad očkem (budoucím pupenem). Zahradnické nůžky musí být ostré, jen tak bude rána hladká a rychle se zacelí.
Jarní výsadba česneku není žádná věda. Stačí si připravit vhodnou půdu a hnojivo
- Velkokvěté růže – výška stonků se může pohybovat mezi 30–60 cm, podle toho, jestli se jedná o nízkou či vysokou odrůdu. Střih růží provádějte tak, aby na každém výhonu zůstalo nejméně 5 oček.
- Mnohokvěté růže, polyantky – u těchto růží zkraťte všechny silné výhony na výšku kolem 25 cm. Na každém z nich by mělo zůstat kolem pěti oček. Tenké výhonky střihněte ještě víc, přibližně na 15–20 cm, s dvěma až čtyřmi oky, radí web ZielonaInteria.
- Pnoucí růže – ty se řežou až ve čtvrtém roce po výsadbě. Ponechávejte 3–6 hlavních výhonů, které budou vytvářet kostru růžového keře. Tyto výhony musí pořádně zesílit, aby vytvořily stabilní podporu pro rozpínání keře a opakované kvetení, doporučuje web GardenersWorld. Boční výhony zkracujte na délku 30–40 cm a na každém z nich ponechejte 5–6 pupenů.
- Stromkové růže – růžová koruna je zpravidla naroubována ve výšce jednoho metru. Tento druh bývá citlivější na chlad, nechte si tedy jeho střih jako poslední. Pokud jste měli stromkové růže na zimu zabalené, můžete nyní ochranu sundat. V koruně se zbavte velmi tenkých výhonků – zkraťte je na dva pupeny nad místem roubování. Ostatní výhonky můžete zkrátit na 3–4 očka.
Na BydlímeÚtulně jsme rovněž sepsali, jakým způsobem a kdy se stříhají maliny.
Zdroje: ZielonaInteria, GardenersWorld
Napište komentář