Nejčastější příčiny třesu u psů. Pochopte, co vašeho psa trápí

Fotografie: Depositphotos

To, že se váš pes třese, ihned neznamená, že je s ním něco v nepořádku. Toto jsou nejčastější příčiny, které tento stav vyvolávají.

Důvodů, proč se váš pes třese, může být hned několik a ne vždy to musí znamenat, že je s ním něco v nepořádku. Čtyřnohému kamarádovi může být například zima, bojí se, má radost a nebo je důvodem jiná přirozená reakce. Občas se ovšem může také stát, že váš mazlíček trpí nebezpečným onemocnění, které by mu mohlo nepěkně poškodit zdraví. Vždy byste tak měli brát na vědomí, co vše může třes znamenat.

Třes vyvolaný zimou

Naši čtyřnozí kamarádi se většinou třesou ze stejných důvodů, jako je tomu u nás u lidí, tudíž by vás nemělo překvapit, že první častou příčinou je zima. Některá plemena psů totiž nemají příliš hustou srst a chybí jim dostatečné množství podkožního tuku, a proto se musí třást, aby se mohla zahřát. Aby váš mazlíček při příští zimní procházce nezmrznul, oblékněte ho raději do speciálního oblečku.

Fotografie: Freepik

Silné emoce

Stejně jako tomu je u lidí, může stres nebo jiná silná emoce vyvolat třes také u psů. To se může stát například při návštěvě veterináře, kdy se může bát, nebo když se s vaším mazlíčkem setkáte po delší době a on se na vás těší.

Intenzivní cvičení

Občas se stane, že se váš mazlíček může začít po vydatné fyzické aktivitě třást. Jde ovšem o přirozenou reakci jeho organismu, která mu pomáhá zotavit jeho svaly. V některých případech by to ovšem mohlo znamenat také skutečnost, že je váš pes příliš unavený, což by mohlo mít negativní vliv na jeho srdce a klouby. Vždy proto určete hranice jeho aktivit, abyste ho příliš neunavili.

Fotografie: Freepik

Třes vyvolaný otravou

Třes psa může být bohužel vyvolán také některými nepěknými důvody, jako je například intoxikace, když venku sežere něco špatného. Někteří páníčci navíc dávají svým mazlíčkům jídlo pro lidi, což není vždy ten nejlepší nápad. Zapamatujte si proto, že byste psům nikdy neměli dávat nikotin, xylitol, cibuli, hrozny a čokoládu – tyto produkty a potraviny jsou pro ně totiž jedovaté.

Třes vyvolaný nevolností

Nevolnost je také častou příčinou, která může vyvolat u psa třes. Většinou se u nich tento problém objevuje po konzumaci předepsaných léků nebo vlivem onemocnění ledvin či jater.

Fotografie: Freepik

Neurologické onemocnění

Jedna z těch horších příčin, proč se váš čtyřnohý mazlíček může třást, je neurologické onemocnění. Jedním z nejčastějších stavů tohoto typu u psů je epilepsie, kterou způsobuje abnormální fungování mozku. Pokud však tento stav u vašeho mazlíčka trvá déle než několik minut, může být ve vážném ohrožení života, a proto vždy raději volejte veterináře.

Zdroj: Porady Interia