Profesionální uklízečky prozradila jednoduché finty, které odstraní jakýkoliv druh nečistot z utěrek

Fotografie: iStock

Špinavé kuchyňské utěrky jsou pravidelným problémem každé ženy v domácnosti. Používáme ji denně i několikrát, utíráme do ní čisté nádobí, ale i špinavé ruce po vaření. Jestli chcete, aby vaše kuchyň byla dokonalá, musíte se starat také o utěrky. Některé mastné skvrny jdou ale odstranit jen velmi těžko.

Kromě látkových utěrek můžete použít ty jednorázové

Kuchyňské utěrky se používají denně v každém bytě. Je ale nutné dodržovat určité podmínky pro jejich používání. V kuchyni mějte alespoň tři utěrky, které každý den vyměňujte. Díky tomu zůstanou déle čisté, a hlavně skvrny nebudou mít čas se nalepit a zůstat na látce dlouho. Praní tedy bude snazší. Jestli jsou nečistoty příliš silné, zkuste používat jednorázové papírové utěrky. Ušetří to nejen čas praním, ale také peníze.

Vyvarujte se froté ručníkům, protože ty mají zvýšené vlastnosti akumulace nečistot. Sporáky nebo dřezy umývejte speciálními houbami nebo hadříky. Ručníky nejsou pro tento účel vhodné, protože se pak nemusíte skvrn a mastnoty zbavit. Ručníky a utěrky perte odděleně od ostatního oblečení. Používejte vyšší teploty, při kterých se ničí bakterie.

Žehlete je z obou stran, tím je udržíte v čistotě delší dobu. Jestliže se přeci jen objeví skvrny, které jsou těžko odstranit, můžete si poradit prostředky, které najdete doma. Můžete použít několik způsobů. Prvním z nich je hořčice:

  • 3 lžíce hořčičného prášku
  • 1 litr horké vody

Oba komponenty smíchejte dohromady a dobře promíchejte. Počkejte do doby, než se roztok rozpustí, bude to trvat 15-20 minut. Složte ručníky do mísy s roztokem tak, aby byly zcela ponořené.

Mezi další způsoby patří olej nebo peroxid vodíku

Rostlinný olej se hodí nejen v kuchyni, ale také k čištění utěrek. Stačí si vzít rostlinný olej, vysoce kvalitní prášek na praní a špinavé utěrky nebo ručníky. Jestli máte ručníky bílé, použijte také bělidlo. Špinavé ručníky vložte do umyvadla, do kterého nalijte všechny výše uvedené suroviny a přidejte asi 8 litrů převařené vody. Vše dobře promíchejte. Několik hodin v roztoku nechte ručníky ponořené a potom standardně vyperte.

Fotografie: Freepik

Jestli máte na ručnících mastné skvrny, můžete použít prostředek na mytí nádobí. Každou skvrnu jednotlivě navlhčete prostředkem, nechte působit 30-40 minut a poté umyjte. Stejnou službu udělá i peroxid vodíku. Aplikujte ho na všechny nečistoty a nechte ho působit přes noc. Ráno ručníky vyperte.

Mastné skvrny nejsou jediným problémem

Objevit se mohou i jiné skvrny, které se dají jen těžko odstranit. Například ovocný džus – ten můžete odstranit šamponem, který naneste na skvrnu, nechte působit 10-15 minut a vyperte jako obvykle. Obyčejný amoniak si zase poradí se skvrnami od čaje nebo kávy. Připravte si roztok 1:1 s vodou, navlhčete všechny skvrny a ručníky vložte do pračky a vyperte.

Problémem je červené víno – s tím pomůže obyčejná kuchyňská sůl. Připravte kašovitý roztok, který natřete na skvrnu. Počkejte 30 minut a ručníky umyjte teplou vodou. V tomto případě nepoužívejte horkou, protože by látka mohla ztratit barvu. Jestliže ručníky napadne plíseň, pomůže stolní ocet, do kterého ručníky a utěrky namočte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]