Prosvětlete interiér vaší domácnosti díky jednoduchým úpravám

Máte dojem, že by to u vás doma chtělo více světla? Nemusíte se bát, není potřeba bourat stěny a přidávat další okna. Existují triky, díky nimž je možné interiér prosvětlit i bez větších zásahů.

Dříve, než se pustíte do nějakých úprav, rozhlédněte se po interiéru a zbavte se věcí, které světlo pohlcují. Může to být příliš hodně tmavého nábytku, těžké a tmavé závěsy, tmavá výmalba, předměty na okenním parapetu, které brání v pronikání denního světla.

Zkuste interiér provzdušnit s pomocí lehkých a vzdušných materiálů/textilií, případně záclony sundejte úplně a použijte pouze jednoduchou dekoraci, připadají-li vám okna bez nich prázdná.

I uklízený parapet dokáže divy. Pokud máte v domě či bytě dveře, které nezavíráte a zůstávají stále otevřené, klidně je vysaďte a použijte jinde jako dekoraci nebo je někam ukliďte. Uvidíte, jak i taková banalita opticky zvětší a prosvětlí prostor.

Světlé barvy

Zvětšit a prosvětlit interiér dokáže sněhově bílá barva. Jestliže však dáváte přednost barevnosti, vybírejte mezi pastelovými odstíny. Světlé barvy nepohlcují tolik světla, jako tmavé barvy. Díky tomu získáte světlejší, vzdušnější interiér.

Minimalismus

Opticky prostor zvětšíte a prosvětlíte tak, že si pořídíte větší kusy nábytku, jako je obývací stěna, pohovka, stůl ve stejné (světlé) barvě, jako je stěna. Nábytek tak s pozadím splyne a místnost získá dojem vzdušnosti. Skvělé jsou i vestavěné skříně ve světlém provedení. Vyvarujte se však přemíry drobného nábytku a vystavování velkého množství dekorací.

TIP: pokud máte starší tmavý nábytek, můžete jej natřít světlou barvou nebo kombinovat barvu a tapetu. Není nutné vyhodit starší nábytek a pořizovat nový, pokud je jinak funkční a použitelný.

Sklo, zrcadlo a lesklé povrchy

Velmi efektivní je využití lesklých povrchů, skla nebo zrcadla. Do malého obývacího pokoje můžete za sedací soupravu namísto obrazu pověsit třeba zrcadlo v zajímavém rámu nebo použít nalepovací zrcadlové efekty na zeď. Sklo je efektivní v tom, že propouští světlo a působí čistým, svěžím dojmem. Žádoucí je rovněž vyměnit klasické dveře za prosklené. Třeba do kuchyně či obývacího pokoje. Službu udělají i lesklé povrchy. Třeba do malé kuchyně světlou a lesklou kuchyňskou sestavu.

Osvětlení

A samozřejmě klíčové je přidat více světla pomocí umělého osvětlení. I jedna lampička navíc dokáže zázraky. Pokud je byt řešen tak, že se utápí ve tmě, přidejte více světelných zdrojů. Ať už jsou to středová světla, bodová světla, nástěnné lampičky, stolní lampičky a další. Při nákupu světel mějte na paměti, že pro prosvětlení interiéru jsou vhodnější vzdušně a lehce působící kousky. K oblíbeným materiálům patří mimo skla také plast nebo papír, kov či proutí.

Fotografie: Pixabay