Psí plemena, která patří mezi nejlepší hlídače. Domácnost ochrání i mazlíčci, u kterých by to člověk nečekal

Fotografie: Depositphotos

Pes je tvor, který se vždy snaží bránit svého majitele a své území. Jsou ale plemena, jež byla speciálně vyšlechtěna jako hlídací. S takovými psy nemusíte dům zamykat.

Když si člověk pořídí psa, většinou je to za tím účelem, aby ohlídal dům před případnými zloději nebo agresory. Každý pes je věrný svému pánovi, ať už je malý nebo velký, a vždy bude svého majitele a rodinu chránit. Pro hlídaní domu jsou ale vhodní velcí psi, a nejlépe takoví, kteří mají tendenci být opravdovými ochranáři. Samozřejmě je třeba, aby pes uměl rozeznat nebezpečného člověka od náhodného kolemjdoucího. Jaká plemena jsou na to nejideálnější?

Kavkazský pastevecký pes a středoasijský pastevecký pes

Charakteristický „úsměv“ kavkazského ovčáka je dobrým důvodem, proč k tomuto vlkodavovi cítit nekonečný respekt. Kavkazští psi jsou jedním z největších plemen strážních psů na světě. Vyznačují se rozhodným a nebojácným charakterem, lze jim důvěřovat jak se stádem ovcí, tak s hlídáním domu. Tito psi jsou vždy opatrní vůči cizím lidem, neustále sledují, co tam dělají. Kavkazan si vybere jednoho majitele a zůstane mu oddaný po celý život.

Fotografie: Pixabay

Další velký pes je středoasijský pastevecký, jinak známý také jako alabai. Velmi hrdý, samostatný pes s vyvinutým smyslem pro důstojnost. Když takový pes žije ve vašem domě, nemusíte věšet nápis „pozor, zlý pes“. Alabai není vůbec zlý, je jen prostě velký a velmi vážný. Všichni lidé nevzbuzují v alabai důvěru, ale svému pánovi bezmezně důvěřuje, citlivě zachycuje všechny odstíny jeho nálady. I ke zbytku rodiny je tento pes přátelský a mírumilovný. Tito psi jsou obzvláště dobří s dětmi, velkoryse jim odpouštějí i drobné žertíky.

Dobrman a německý ovčák

Dobrmanští psi jsou tak ostražití, že pokud je pes nesprávně vychován, někdy může dosáhnout paranoie. Chytrý, vážný a zodpovědný dobrman je vždy ve střehu. Obrazně řečeno, dobrman sleduje vás všechny, vaše děti, hosty a s trochou nadsázky by se dalo říct, že snad i politickou situaci ve světě. Dobrman je velmi dobře vycvičitelný a vždy si pamatuje naučené lekce. Ale jen člověk s vyrovnanou a klidnou povahou může takového psa dobře vychovat. Pokud jste vznětliví a křičíte, dobrmana si rozhodně nepořizujte. Vaše chování se bude odrážet na tom jeho.

Ovčáci jsou jedním z nejoblíbenějších psích plemen na světě. Tito pastevečtí psi patří mezi tři nejinteligentnější psí plemena. Touha chránit jim svěřené území a svého majitele je německým ovčákům vlastní na genetické úrovni. Jsou vždy opatrní vůči cizím lidem, ale neprojevují agresi bez důvodu. Psi tohoto plemene jsou tak oddaní majiteli a jeho rodině, že jsou připraveni se v případě potřeby obětovat. Navíc nebudou čekat na povel, jsou schopni nezávisle posoudit stupeň nebezpečí a okamžitě se rozhodnout.

Belgický ovčák a německá doga

Belgický ovčák je ideální hlídač. Tento pes prostě neví, co je to cítit strach nebo bázlivost vůči cizím lidem. Každý, kdo je podle jeho názoru nebezpečný nebo mu nesedne, dostane lekci a bude zadržen. Belgičané se starají o členy rodiny a o svého milovaného majitele. Jsou vhodní pro lidi, kteří vedou aktivní životní styl, protože tito psi jsou velice aktivní a potřebují každodenní dávku pohybu. Pokud běžně nechodí a nehýbe se, najde si činnost, kam svou energii vloží, což nemusí být příliš příjemné.

Fotografie: Pixabay

Velké, klidné, inteligentní německé dogy jsou považovány za ideální obránce a bodyguardy. Bez důvodu a bez příčiny tento pes nikdy neprojeví agresi. Stačí se na něj jen podívat, aby se uklidnil a přestal vymýšlet něco nezbedného. Německé dogy pocházejí z plemena tibetská doga, která je považována za jedno z nejstarších služebních zvířat. U těchto psů je instinkt ochránce a hlídače stanoven na genetické úrovni.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]