Regenerace trávníku po zimě. Osm nejdůležitějších kroků

Fotografie: Freepik

Letošní zima byla dlouhá. Vybrala si proto svou daň na trávnících. Nízké teploty, sníh a měnící se ovzduší způsobily nevyhnutelné škody.

Nevěšte však hlavu, váš trávník ještě můžete zachránit a obnovit. Stačí udělat řadu ošetření v tom správném pořadí. Důležitých je osm kroků. Zdá se vám, že kvůli sněhu a mrazu je váš trávník zežloutlý a seschlý? Nebo je plesnivý? Je to možné, pokud na něm dlouho ležel sníh. Jak tedy zregenerovat trávník po zimě, aby byl opět krásný?

Vertikutace je po zimě velmi důležitá

Odstranění mrtvé trávy je prvním krokem, který byste měli po zimě udělat. Mrtvá tráva by měla být zlikvidovaná, protože brání růstu novým stéblům a také absorbci vody do země. To lze provést hráběmi nebo speciálním přístrojem. Dalším krokem je provzdušňování. Půda je po zimě hutný, tudíž je důležité ji uvolnit. Můžete to udělat pomocí vidlí nebo můžete pozvat zahradníka se speciálním provzdušňovačem. Po provzdušnění by měl být trávník posypaný pískem, aby vyplnil prohlubně.

Fotografie: Pixabay

Po posypání pískem je na řadě válcování. Zahradním válcem budete stlačovat trávník a umožníte tak uvolněným úlomkům trávy zůstat na zemi. Kromě toho trávu stimulujete k rovnoměrnému růstu. Nejvhodnější doba k válcování je asi v polovině dubna. Máte tedy nejvyšší čas. Pokud jsou na trávníku prázdná pole, je nutné dokoupit trávník a zasít. Nejlepší je předem smíchat semena s humusovou půdou a směs rozptýlit na prázdní místa. Čerstvě zasetá semena lehce shrábněte a pořádně zalejte.

Sekání trávy není jen o estetice

Sekat trávník neznamená jen udržovat ho pěkný na oko. Jde také o jeden z pečujících postupů. První sečení sezóny se provádí také právě kolem poloviny dubna. Termín však závisí hlavně na povětrnostních podmínkách a vzhledu trávníku. Letos tedy není kam spěchat. Nezapomeňte trávník také pohnojit. Využít můžete vlastní kompost nebo kupte hotová hnojiva. Po dešti můžete na trávník nasypat granule na pokosenou trávu.

Fotografie: Freepik

Důležité je pochopitelně také udržovat trávník bez plevele. To je největší nepřítel trávníku. Ideální je zbavit se plevele hned na jaře a zabránit tak šíření. Poslední bod vás možná netrápí, ale může jít o velký problém. Boj s krtky. Krtci jsou nepříjemní tvorové, kteří po rozmrznutí hlíny tvoří hromádky na vašem trávníku. Pokud s nimi bojujete pořiďte si elektronický odpuzovač nebo zvláštní pasti.

Zdroj: GardeningKnowHow