Na pohled bezcenný přívěs z roku 1988: Opačný názor měl muž, který ho proměnil v útulný domov

Fotografie: Depositphotos

Když před pár lety udeřila pandemie koronaviru, téměř raketově stoupla poptávka po karavanech a obytných vozech všeho druhu. Hlavně o prázdninách byly vidět všude.

Jejich popularita se však neomezila jen na trvání lockdownů a uzavírek. Hodně lidí si tento styl cestování i přebývání oblíbila, takže se stal trvalou součástí jejich života. V turistických destinacích a na silnicích jsou tak k vidění stále častěji. S tím souvisí i renovace starších kusů. Například tento mladý Švéd se rozhodl vdechnout nový život vozidlu z roku 1988, než aby si kupoval zcela nový kus. Konkrétně šlo o záměr přeměnit Kabe 540 XL z roku 1988.

Proč kupovat nový, když se dá renovovat starý?

Jde o skutečně fascinující vozidlo z doby relativně nedávné. Ukázalo se ovšem, že je celkově velmi zastaralé. Pravděpodobně mohlo plnit funkci malého „mobilního domu“, interiéry však pro slušné pohodlí vyžadovaly opravdu výrazný zásah. Majitel se proto rozhodl pro skutečně radikální přeměnu, kdy každá část vyžadovala pro optimální funkci a vzhled různé úsilí. Po dokončení všech potřebných kroků je však výsledek naprosto fantastický.

Karavan teď nabízí veškerý moderní komfort, více než 30 let staré vozidlo se proměnilo v neuvěřitelné efektivní a půvabné místo k pobytu. Interiér vypadá jako malá garsonka s veškerým potřebným vybavením. Každému dostupnému prostoru se dostalo maximálního využití. Současně je tu velké množství detailů, které činí interiér i nástroje jak estetickými, tak velmi použitelnými. Už jen kombinace chromu a dřeva připomíná malou chaloupku.

Malá garsonka na kolech a inspirace pro ostatní

Fotky celého výrobního procesu včetně výsledku si samozřejmě získaly velký ohlas i na sociálních sítích. Staly se tak jasnou inspirací mnoha lidem, kteří mají podobné cíle, kolikrát ale neví, jak přesně začít. Vlastnoruční renovace karavanu totiž není jen příjemná kratochvíle. Místo nákupu se budoucí cestovatelé naučí všechno potřebné o jejich anatomii. Když je pak na cestách potkají problémy, nemusí kolikrát nikoho volat, vystačí si sami.

 

V tomto případě dokázal mladý Švéd naplno využít veškerou svoji kreativitu, což bylo podpořeno nepochybným umem. A jak už to tak u projektů tohoto typu bývá, pravděpodobně se nebude jednat o jediný kus. Lidem vyhledávajícím tyto renovační projekty je totiž společná jedna skutečnost. Jakmile si něčím takovým projdou poprvé, touha vylepšovat jim zůstane. Buď tedy dělají další projekty, nebo minimálně poradí a inspirují další renovátory.

Zdroj: PositiveVibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]