Faktory, které je dobré zvážit při rekonstrukci obývacího pokoje. Mohou vám ušetřit čas i peníze

Fotografie: Freepik

Obývací pokoj je pro hodně rodin ústřední místnost v domě. Nejenže se zde rodina stravuje, jsou zde přijímány návštěvy, probíhají zde oslavy, posezení, je to místem odpočinku a relaxace. Proto se může časem stát, že pokoj přestane vyhovovat, a třeba ho přestavět. Jako každou větší změnu, je i zde dobré celou akci předem naplánovat. A to z hlediska času, peněz, organizace oprav.

Je třeba se rozhodnout, zda vše zvládneme svépomocí, nebo raději pozveme a zaplatíme odbornou firmu. Ta nám připraví rozpočet a to včetně ceny materiálu, a také časový harmonogram oprav. Pokud zvolíme opravu svépomocí, tak zcela nedokážeme spočítat náklady. Tedy pokud nejsme stavaři. To nám může připravit nepříjemné chvíle ve chvíli, kdy se projektu pustíme. Mohou nám chybět peníze, vyvstane nutnost udělat další práce navíc, změníme plány. Zde je 5 věcí, které bychom měli mít na mysli, než se do projektu pustíme.

Potřebujeme zvětšit prostor?

Pokud se nám zdá pokoj malý, můžeme jako první zkusit přestavět nábytek. Budete se divit, ale mnohdy dokážeme získat pěkných pár m2 navíc, které celý problém vyřeší. Nákup nového koberce, nebo jen vymalování, je par otázka několika dnů a trochu peněz. Pozor však, pokud je hlavním prvkem pokoje krb. Zde se naše možnosti přestavby zmenšují. Pokud je to TV, co vévodí pokoji, máme prostor s přesunem dle požadavků.

Zvětšení pokoje změnou barev

Jsou barvy, které dokáží opticky zvětšit prostor. Zkuste se poradit s odborníky, zda i pouhá změna barev na stěnách, či podlaze, může přispět k jeho zvětšení. Tato varianta je nákladově hodně efektivní, a rychlá. Navíc nové barvy oživí již tak okoukaný interiér, a pokud to spojíme s přestavěním nábytku máme vyřešeno.

Fotografie: Freepik

Výměna podlahové krytiny

To, co platilo o výmalbě, platí stejnou měrou i výměně podlahové krytiny. Stačí použít nové materiály, změnit barevné provedení, a optický efekt je tady. Finanční náklady jsou nízké, doba provádění krátká, a efekt velmi zajímavý. Než se pouštět do nákladné rekonstrukce, bytový architekt poradí za zlomek této ceny.

Renovace starého nábytku

Mnoho lidí se rozhodne zakoupit nový nábytek, aniž by se předem pokusili zjistit, zda není možné renovovat ten stávající, a ušetřit tím kromě peněz i životní prostředí. U čalouněného nábytku stačí vyměnit čalounění, tedy pokud jsou rámy v pořádku. Platí to o pohovce, židlích, sedací soupravě. Dřevěný nábytek oživí nová barva, lak, či třeba tapety.

Říká se, že světlo dokáže zázraky. Zaměřte se na stávající osvětlení celého pokoje. Možná zjistíte, že pár nových zdrojů změní atmosféru a prostor k nepoznání. Dnes máme na výběr z celé škály světel, a žárovky mají odstíny bílé. Uvidíte, že je to snadné, a hlavně levné. Pokud i tak žádná z těchto cest neuspokojí vaše požadavky, je třeba přistoupit k celkové rekonstrukci, ale se všemi riziky co k ní patří.