Šikovná řemeslnice dodala staré komodě moderní vzhled. Pomocí přesného postupu je to hračka

Fotografie: Tangerineduel / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Předělávání a restaurování starého nábytku je často nesmírně vzrušující záležitost. Jde o zajímavý, ale také dosti náročný proces, jehož výsledek závisí na vašich dovednostech.

Je úžasné sledovat, jak se stará a ošuntělá komoda mění v něco nového a stylového. Vědět navíc, že je to práce vašich rukou, to je skutečné potěšení. Pomocí tohoto postupu na restaurování starých kusů nábytku můžete vdechnout i kusům u vás doma nový život. Buď jako oživení domova, nebo na prodej. Nevyhnutelná je příprava, která v tomto případě spočívá v odstranění starého nátěru. Ten byl hlavně na čelech desek a zásuvek, zadní strana měla nátěr.

Odstranění laku a nová barva

Způsob volte podle aktuálních podmínek a také rozsahu či členitosti. Podle typu laku se dá použít škrabka, chemické ředilo, bruska nebo průmyslový líh. Škrabka zvládne zákoutí a drobnosti, bruska krásně vyhladí a vyčistí velké rovné plochy. Po odstranění staré barvy následuje dle Cpykami důkladné obroušení a zbavení prachu. Chcete mít hlavně hladké čisté dřevo připravené na další změny. V případě škrábanců se dá použít metoda tzv. napařování dřeva.

Domácí renovace proměnila starou komodu v moderní kus nábytku. Ženě k tomu stačil nízký rozpočet

Konkrétní lehké poškození jednoduše napařte žehličkou přes vlhký hadřík. Působením páry vám tyto drobné škrábance budou mizet doslova před očima. Pro dekoraci desky zde bylo použito tónování. Pak můžete nanést vrstvu základního nátěru. Po jeho zaschnutí natřete boky zvolenou barvou, a to v několika vrstvách. O renovaci nábytku i souvisejících tipech se na BydlímeÚtulně.cz nebavíme poprvé. Obvyklý je také poměrně malý rozpočet celé operace.

Co je třeba před zahájením

Tónovací barvu je potřeba naředit v poměru 1:1. Je také třeba ji nanést na čistou desku bez prachu a po 10 sekundách odstranit čistým hadříkem. Renovace nábytku je vynikající záliba, která ovšem vyžaduje jisté odhodlání i vytrvalost. Jak správně podotýká web HowStuffWorks, je na místě i předchozí průzkum povahy konkrétního nábytku. Nemluvě o pátrání po cedulkách a určení původu. Kolikrát se totiž nečekaně zjistí, že otřískaná skříň je velmi cenná starožitnost.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]