Stará židle v novém kabátě se stala originálním doplňkem interiéru

Fotografie: Pixabay

Ke zdokonalení a zútulnění svého interiéru nepotřebujete kupovat stále nové věci. S trochou šikovnosti a kreativity může dostat druhou šanci třeba stará židle.

Recyklace a renovace starých věcí je v dnešní době velmi populární. Spousta lidí se místo kupování nových věcí vrhá do opravování či vylepšování těch starých. Oživit můžete nejen oblečení, ale třeba i starý nábytek. Takřka každý má doma starou židli, stolek nebo jiné kusy nábytku. Prohledejte garáž, půdu nebo sklep a vrhněte se směle do tvoření. Odměnou vám bude nejen originální kus nábytku, ale také pocit dobře odvedené práce.

Stará židle – nový život

Výhodou renovace je, že výsledný nábytek bude přesně podle vašich představ. Je libo zbrusu novou židli, kterou nikdo jiný nemá? Stará židle na kovových či dřevěných nohou bude k tomuto účelu ideální. Prohledejte dům nebo se poptejte po bazarech. Kromě samotné židle už budete potřebovat jen látku podle svého vkusu a pár propriet, které najdete doma či v garáži, nebo je koupíte v obchodě s potřebami pro kutily.

Židle jako od designéra

Renovace staré židle není moc náročná, ale bude vyžadovat trochu trpělivosti. Začněte s kovovými nohami. Odšroubujte je a šroubky – jsou-li v dobrém stavu – si schovejte, abyste později mohli nohy přišroubovat zpět. Nohy očistěte brusným papírem, abyste odstranili nečistoty a případnou rez. Takto připravené nohy pomalujte nebo postříkejte barvou ve spreji. Odstín, jaký nohy dostanou, záleží jen na vás. Zrenovovaný nábytek by ale měl pasovat do vašeho interiéru.

Staré židle po renovaci
Fotografie: Pixabay

Pohodlně se usaďte

Zatímco posprejované nohy budou schnout, je na čase vrhnout se na sedadlo židle. Odstraňte potah a zkontrolujte, v jaké stavu je výplň pod ním. Pokud je zpráchnivělá, je třeba ji vyměnit. Ideálním materiálem k tomu je molitan. Ten místy sešijte kolem krajů židle, aby neklouzal. Přes něj přijde už jen látka podle vašeho výběru. Měla by být dostatečně silná, ale zároveň lehce elastická, aby se co nejlépe přizpůsobila tvaru sedadla. Látku připevněte sešívačkou na čalounění v místech, kde nebude vidět.

Židle v novém kabátě

Nyní je na čase dát obě části židle zase dohromady. Zkontrolujte, zda barva na nohách skutečně zaschla. Pokud ano, můžete k sedadlu nohy opět přišroubovat. Abyste dovedli nohy židle k dokonalosti, můžete šrouby pomalovat stejným odstínem jako zbytek nohou. Na pomoc si k tomu vezměte malý štěteček. Pak už jen zbývá vybrat židli vhodné místo ve vašem bytě a užívat si její pohodlí a originální vzhled.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]