Je nejspíš oprávněné prohlásit, že po následují informaci za sebou máte to nejnechutnější z celého dne. Současně se však jedná o to nejdůležitější pro vaše zdraví.
Proč? Protože jde o záchodové prkénko a spoustu nebezpečných bakterií. Protože pokud toaletu během splachování nezavřete, rozšíří se tyto bakterie po celé vaší koupelně. A ne, není to jen nejapný žert. Podle nových studií vydaných komisí American Journal of Infection Control je jasné, že splachování otevřené toalety znamená potenciální ohrožení vašeho zdraví. Konkrétně se jev nazývá mrak z toaletního aerosolu.
Skrývající se nebezpečí
Tato konstelace se objevuje právě během splachování. Když toaleta obsahuje výkaly nebo zvratky, rychle přitékající voda vytvoří potenciálně infekční aerosol, který se ve vaší koupelně udrží po celé hodiny. Udržení koupelny v čistotě rozhodně není nic nového. Hlavně proto, že bakterie mohou velmi snadno kontaminovat záchodové prkénko, víko, okolní podlahu nebo jakékoli přilehlé povrchy. Splachování ovšem nemáme spojeno s nějakým rizikem.
Když všechno v míse mizí do odpadu, vypadá to jako jasně očistný proces, ne? Je tu však několik konkrétních okolností. Když splachujete, některé kapénky vzniklého aerosolu mohou obsahovat mikroby. Ti pochází z nejrůznějších chorob a infekcí z čehokoli, co se uvnitř mísy nachází. Zvratky a výkaly mohou obsahovat vysoce patogenní koncentraci salmonely, viru shigella, a dokonce noroviru. A to není nic, s čím byste se chtěli blíže seznámit.
Zkušené hospodyně dobře vědí, proč pravidelně dávat sůl do záchodu. Předchází tak problémům
Vzdušné šíření patogenů
Všechny tyto patogeny mohou ovšem na běžném povrchu koupelny přežít týdny, za vhodných podmínek dokonce měsíce. Jak uvádí výzkum: „Vědci naznačují, že ‚mrak‘ aerosolu z toalety může hrát významnou roli při šíření infekčních chorob, jejichž patogen se skrývá právě v těchto pozůstatcích. Možná role tohoto mraku u vzdušného šíření noroviru, SARS a pandemické chřipky je něco, co nás obzvláště zajímá,“ shrnuje badatelé, kteří za výzkumem stojí.
Zdroj: Family Handyman, American Journal of Infection Control