Rodiče svépomocí přestavěli starý autobus na pojízdný domov pro svou sedmičlennou rodinu

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Domov z autobusu, a ještě k tomu dvoupatrový, je jedinečným řešením pro rodinu, která míní na svých dlouhodobých cestách poznávat okolní země.

Přestavba starých autobusů na obytné prostory není v dnešní době už nic neobvyklého. Pro velkou rodinu však může takový prostor být přece jen malý. Tento pár se rozhodl opustit tradiční bydlení a místo toho vytvořil domov z vyřazeného autobusu pro sebe a pět dětí, a to díky přistavění patra. Jejich projekt je nejen ukázkou kreativity a inovace, ale také udržitelnosti, neboť při renovaci využili mnoho recyklovaných materiálů nebo třeba solární panely na ekologickou výrobu elektrické energie.

Patrový dům na kolech

Výsledkem práce je plně funkční domov na kolech, který celé rodině umožňuje cestovat a zároveň žít v soukromí a pohodlí. V tomto malém domku žijí již celých šest let, jak uvádí web HomeHacks. Přestavba uvedeného vozidla však vyžadovala nejen technické dovednosti, ale také odvahu a vizi. Jeff s Annou ukázali, že s dostatečnou dávkou odhodlání je možné dosáhnout svých snů. Autobusem procestovali 48 států USA a každá další destinace se proměnila v jejich domov a přinesla jim nové dobrodružství.

Interiér mobilního domova

Srdcem jejich nevelkého domu je obývací pokoj. Ten je rafinovaně navržen tak, aby maximalizoval prostor a byl zcela funkční. I kuchyně je praktická a zároveň stylová. Vybavená je sporákem na plyn i troubou. A také lednicí střední velikosti. Jídelní stůl je skrytý, ale snadno se sestaví pouhým povytažením jeho nohou. Skříně, poličky a skříňky skýtají úložný i pracovní prostor. O prádlo se postará pračka kombinovaná se sušičkou. V koupelně je kompostovací toaleta, umývadlo a sprchový kout s keramickými dlaždicemi.

Mladí partneři toužili po levném a praktickém bydlení. Dodávku proměnili na luxusní domov

V patře mají děti na spaní palandy, jejichž součástí je prostor na ukládání prádla. Dětské prostory sousedí s hlavní ložnicí a televizní a herní místností. Okna tvoří izolační dvojskla a celý interiér je vytápěný i chlazený speciální jednotkou. Nechybí ani prostory pro uložení nádrže na vodu a nářadí. Dále má tohle malé obydlí také různá zabezpečení jako hasicí přístroj, detektor oxidu uhelnatého a detektory kouře. Autobus je možné zamykat, aby během cest zůstalo vše na svém místě.

Život na cestách

Život v mobilním tiny house rodinu víc semknul a společné cestování jim přineslo mnohá dobrodružství, nevšední zážitky a řadu zkušeností. Jeff je softwarový inženýr a pracuje z domova, Anna se stará o rodinu a společně se podílejí na domácím vzdělávání dětí, uvádí web TheSun.

A jak to bylo s financováním této rekonstrukce? Investice na pořízení autobusu činila 90 tisíc korun. Přestavba byla rozvržena do dvou fází, z nichž první stála 720 tisíc, druhá 350 tisíc korun. Celkové výdaje tedy činily asi 1,16 milionů korun. Jinde si zase mobilní tiny house vytvořil senior z nákladního auta, jak jsme pro vás již dříve na BydlímeÚtulně napsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*