Nápaditá rodina žije doslova ve skleníku. Díky netradičnímu bydlení šetří náklady za vytápění

Fotografie: David Martin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Dům jisté rodiny ze Švédska vypadá poměrně netradičně. Je obestavěný skleníkem, v němž jim roste vlastní úroda zeleniny a ovoce.

Topná sezóna ve Švédsku trvá v podstatě od října do dubna, tedy poměrně velkou část roku. A proto se jistá rodina rozhodla využít toho, co příroda nabízí, v nejširším možném měřítku. Svou původně pouze v létě obývanou nemovitost obestavěli skleníkem ze silného skla. Netradiční nápad se jim vyplatil.

Život ve skleníku

Severně od Stockholmu leží obec, která původně sloužila v letních měsících jako zázemí pro lidi z města. Nicméně časem se letní byty začaly proměňovat na nemovitosti užívané celoročně. Což s sebou ale nese nepříjemnosti především z hlediska zateplení a topení, neboť severské zimy se vyznačují opravdu nízkými teplotami. Jistá rodina se proto rozhodla inspirovat nápadem z 90. let – do reality ho pak uvedla ve spolupráci s architektem Bengtem Warnem.

Život „ve skleníku“, jak by se dalo bydlení Marie, Charlese a jejich malého syna popsat, jim přináší až nečekané výhody. Především si mohou užívat snížených nákladů na vytápění, protože skleník dokáže udržovat určitou teplotu. Rovněž jsou neustále obklopeni přírodou, na verandě si mohou díky skleníku hrát i v dešti nebo v zimě. Tohoto bonusu si váží natolik, že namísto střechy mají pouze velkou otevřenou terasu, jak uvádí pro EcoWatch.

Nejen bydlení, ale i jídlo

Jak upozorňuje ČeskýRozhlas, skleníky obecně mají ovšem i své nevýhody. Jednou z nich je třeba nutnost pravidelného větrání, na kterou ale rodina Marie a Charlese samozřejmě myslela. Nicméně uznávají, že v létě je někdy skleníkové bydlení vyhřáté až příliš. Zato se jim jejich obydlí ale odvděčuje plody, které by na zahradě nevypěstovali. Mohou si tak užívat bohatou úrodu rajčat, stejně jako čtenáři BydlímeÚtulně.

Partneři si vlastnoručně přestavěli vyřazený městský autobus na útulné a elegantní bydlení

Dům ve skleníku je potom směsicí starého a nového. Že je dům již déle postavený, je patrné především v ložnici a dětském pokoji v patře. Spodní patro už prošlo menší rekonstrukcí, takže prostor spojující obývací pokoj, kuchyni a jídelnu je už novějšího charakteru. Celková přestavba se skleníkem potom rodinu vyšla na přibližně 2 miliony korun.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]