Mladá žena shromáždila úspory na koupi zchátralého domu. Obdivuhodnou přestavbu zvládla na výbornou

Fotografie: Vasily Astanin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Byl v dezolátním stavu a zpočátku se v něm nedalo bydlet. Přesto si ho mladá žena koupila a odhodlaně se vrhla do jeho opravy.

Představu ideálního domova máme každý jinou. Nicméně ta, kterou měla Betsy Sweeney z USA již od mládí, by jistě nejednoho překvapila. Mladá žena se totiž toužila zabydlet v nějakém starém domě, nejlépe v historické čtvrti. Takže když se objevil McClainův dům, měla jasno.

Dům se starou duší

Chátrající viktoriánský dům, postavený v roce 1892, který léta nikdo neobýval. Koupě, do níž by šel asi málokdo, ale Betsy měla jasno hned, jakmile dům poprvé uviděla. I přestože měla ve svých 27 letech „na krku“ už studentskou půjčku, rozhodla se dát dohromady všechny své úspory a koupit ještě dům, i když ve městě bydlela ani ne rok, neboť zde získala novou práci. Kupní cena činila cca 400 000 Kč, a Betsy se tedy musela ještě více zadlužit.

Nicméně spirály dluhů se nebála a do investice se vrhla po hlavě. Rozhodnutá uchovat místu jeho genia loci, se snažila ve spolupráci s odborníky zachovat co nejvíce charakteristických architektonických prvků, jimiž dům oplýval. Přestavba se protáhla přes období pandemie COVID-19 a celkově trvala více jak dva a půl roku. Jak uvádí BusinessInsider, Betsy také určité malé příspěvky získala i díky zviditelnění svého příběhu.

Revitalizace objektu v moderním, leč citlivém pojetí

Ve výsledku se Betsy podařilo obnovit většinu z plných 280 m2 obytné plochy, které dům má. Ještě na ni čekají některé menší pokoje ve druhém patře. Takto zrekonstruovaný Betsyin dům se pyšní celkem třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, prostorným obývacím pokojem a kuchyní s jídelnou. Za domem se potom nachází menší dvorek s přístavkem, v němž si Betsy vytvořila svou osobní kancelář.

Jediné, co si matka přála, byl útulný dům pro své 4 děti. Sen si splnila sama díky internetovým videím

Rekonstrukce domu proběhla s opravdovou pokorou a šetrně s ohledem na historickou hodnotu objektu. Vzhledem k tomu, že Betsy pracuje v památkářství, nebylo pro ni příliš složité dodržet individuální přístup, jak jej doporučuje i Luxent. Do větší výzvy už se pustila snad jen rodina, která si koupila zchátralý zámek a jejíž příběh jsme přinesli na Bydlíme Útulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]