Strom štěstí, známý také jako tlustice vejčitá, je téměř nesmrtelná rostlina. Je odolná, snadno se pěstuje a navíc je dekorativní. Svým tvarem připomíná bonsaje.
Strom štěstí pochází ze střední Afriky a dorůstá výšky asi jednoho metru. Rostlina vydává pozitivní energii. Podle mistrů feng shui všechny rostliny vydávají neviditelnou pozitivní energii. Díky tomu se cítíme dobře, cítíme se zdraví a v klidu. Je také známo, že čím plnější a kompaktnější tvar rostliny, tím lépe se v její společnosti cítíme. Strom štěstí tuto podmínku splňuj bezezbytku.
Vydává neviditelnou pozitivní energii
Přítomnost stromu štěstí v domu podle feng shui zlepšuj náladu a pomáhá uzavřeným lidem otevřít se světu. Rovněž se říká, že tato rostlina podporuje štěstí. Její listy připomínají mince, proto se mu například v Anglii říká strom peněz. Podle fng shui, když strom štěstí kvete (a to se stává opravdu jen zřídka), může to ohlašovat zlepšení vaší finanční situace. Kromě toho strom štěstí v noci absorbuje oxid uhličitý a uvolňuje kyslík.
Ne, nespletli jsme se. Opravdu to tak je. Zatímco většina rostlin absorbuje kyslík a uvolňuje oxid uhličitý, u stromu štěstí je to naopak. Tento neobvyklý typ fotosyntézy u stromu štěstí , ale také u jiných hrubých rostlin, je formou adaptace na suché horké podnebí. Nazývá se to CAM fotosyntéza. Na rozdíl od většiny rostlin jsou během dne průduchy této rostliny uzavřeny. Průduchy se myslí díry an listech, díky niž je možná výměna plynů.
Uzavřené průduchy rostlinu chrání
Díky tomu, že jsou tyto díry přes den uzavřené, chrání rostlinu před ztrátou vody. Také to způsobuje, že kyslík, který se tvoří, když má rostlina přístup ke světlu a vodě, se nemůže dostat ven a nevyhnutelně se v rostlině hromadí. Průduchy se otevírají v noci – pak může kyslík produkovaný během dne unikat. Rostlina tedy nevyrábí kyslík v noci, ale uvolňuje zásoby nahromaděné během dne. Rostliny také absorbují oxid uhličitý přes průduchy. Jelikož jsou rostliny CAM během dne zavřené, absorbují oxid uhličitý pouze v noci.
Strom štěstí také přispívá ke zlepšení kvality ovzduší v našich domovech. Je to kvůli voskovaným listům. Vosk, který se na nich nachází, je další formou adaptace na suché a horké podnebí – chrání rostlinu před nadměrným únikem tepla a vody a pomáhá přežít dobu vysokých teplot a nedostatku vody. Vosk na listech také umožňuje absorbovat toxické těkavé organické sloučeniny, které se také často vyskytují v našich domovech.
Zdroj: GardeningKnowHow